Aç Karnına Spor Yapmak Faydalı Mıdır?

Aç Karnına Spor Yapmak Faydalı Mıdır?

Yaz aylarının gelmesiyle birçok insan spor yapmaya ve bir fit bir görünüm kazanmaya çalışmaktadır. Tatile gitmeden önce güzel bir görünüme kavuşma isteği her insanda bulunmaktadır. Çünkü kilolu görünmek kişinin kendini rahatsız hissetmesine sebep olmaktadır. Kilo vermenin en sağlıklı yollarından birisi de düzenli olarak spor yapmaktır.

Aç karna spor yapmak, diyetisyenlerin spor yapan kişilere önermeyeceği bir durumdur. Çünkü aç karnına spor yapan kişi, eğer sporu sabah saatlerinde açık havada yapıyorsa zararlı güneş ışınlarına maruz kalmasına, ya da kapalı alanda akşam saatlerinde yapıyorsa spordan sonra yemeği aşırıya kaçmasına neden olmaktadır. Bu sebeple aç karnına yapılan sporlar tavsiye edilmektedir. Sporlar hafif ve ağır olmak üzere sınıflandırıldığı zaman, hafif spor yapanlar için, spordan önce bir bardak süt, bir kase yoğurt ya da bir muz tüketerek açlığını bastırması tavsiye edilmektedir. Zira spordan sonra yorulan beden açlığında verdiği etkiyle bir şeyler tüketme ihtiyacı hissetmektedir. Bu da yapılan sporun boşa gitmesine sebep olacaktır.

Spor Yapmadan Önce Neler Tüketilmelidir

Aç karnına yapılan sporda daha çok yağ yakıldığına düşüncesi yanlıştır. Çünkü vücut açken yağ yakmaz. Yağ yaktığı düşünülen vücut, kas kaybetmektedir. Kaybedilen kaslarda bir sonraki yapılacak spor için enerji kaybına sebep olmaktadır. İyi bir şey yapıldığı düşünülürken, kaş yaparken göz çıkarmak durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Aç olan bir vücut, spor sonrası yenilen yemekte daha çok kalori almaya müsaittir. Ağır bir sporsever için aç karnına spor yapmakta doğru değildir. Ağır sporda tüketilen enerjiyi tekrar yerine getirmek için daha çok yeme isteği oluşturmaktadır. Sabah erken saatlerde spor yapanlar için 1 saatlik yürüyüş öncesi, kuru meyveler, muz ya da yoğurt yemek, yapılan sporun daha iyi olmasını sağlamaktadır. Yapılan spordan fayda görmek isteniyorsa, bu doğru şekilde gerçekleştirilmelidir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir