Çocuk Yatağı Ve Dekorasyon Önerileri

Çocuk Yatağı Ve Dekorasyon Önerisi

Çocuklar için doğru yatak seçimi önemlidir. Zira iyi uyku çocukların bedensel ve zihinsel gelişimin de olumlu yönde etkiler bırakmaktadır. İyi bir uyku içinse, sağlıklı ve rahat yatak seçimi çok önemlidir. Sağlıklı bir yatak alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında tam ortopedik olması, hava alması ve % 100 pamuklu kumaştan üretilmiş olması gerekmektedir. Çocuk yataklarında kılıfının çıkarılıp yıkanabilir özellikte olması önem arz etmektedir.

Yatağımızı Seçerken;

Çocuk yatağının seçiminde en önemli unsur güveliğinin tam olmasıdır. Çocuğunuzun güvenli bir şekilde uyuması için yatakta kesici delici unsurlar bulunmamalı, çıkarıp takılabilen küçük malzemeler olmamalıdır. Sağlıklı malzemeden üretilmesi, anti bakteriyel olması, kanserojen madde içermemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yatağınızın tasarımında kenarlıkların olması ve ya buna benzer yapıların olması çocuğunuzun yataktan düşmesini önleyeceği gibi sizin de rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Yatak Mobilyası Seçerken;

Çocuğunuzun yatağını uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, sağlam ve uzayıp kısalan yatak modelleri sizin için uygun olacaktır. İki çocuğunuz varsa ve odanız küçükse ranza tarzı yataklarda kullanabilirsiniz. Günümüzde her iki çocuğunda sıkılmadan yatabileceği eğlenceli ranza modelleri üretilmektedir. Kendi tasarladığınız ve çocuğunuzun ilgi alanına uygun modellerde mobilyacılar ile birlikte yapılabilir. Renk seçiminde ise dekorasyon çocuk cinsiyeti ön planda tutularak gözü yormayan ve karmaşıklık oluşturmayan renkler tercih edilerek yapılmalıdır. Ayrıca çocuk odaları çok çabuk kirlenebileceğinden kolay temizlenen ürünler tercih edilmelidir. Oluşturduğunuz konsepte uygun lamba halı perde seçmenizde çok önemli. Bunun yanı sıra duvar kâğıtları, tablolar ve çocuğunuzun ilgi alanıyla alakalı biblolar ile tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Çocuğunuzun odasına bir kitaplık yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yatak başına bir lamba koyarak uykudan önce kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Oda çocuğa ait küçük saklanabileceği alanların yansıra birkaç basamaktan oluşan merdivenlere de yer verilebilir. Çocuk odalarında depolama alanları da önemlidir. Özellikle oyuncaklar için ayrılmış bir bölme çok işinize yarayacaktır. Yatıya kalan arkadaşlar için ikiz yataklarda tercih edilebilir. Yatakların alt bölmeleri depolama alanı olarak kullanıma uygun olmalıdır. Çocuğunuzun odası güneş alan bir oda olmalı. Duvarları rahatlıkla boyayabileceği uygun kâğıtlar düzenlenebilir.

Renk Seçimi;

Yapılan araştırmalarda renklerin insan psikoloji ve gelişimi üzerinde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocukluk çağında bireylerin psikolojilerinde ki gelişim ve değişimler ilerde ki yaşamını etkilemekte, bir noktada karakterine etki etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu günümüzde bilinen aksine kız çocukları için pembe rengin uygun olmadığı, sarı rengin uygun olduğu tespit edilmiştir. Erkek çocuklar için ise mavi kullanılabileceği gibi beyazında kullanılabileceği tespit edilmiştir.