Duvar Kağıtları Dekoratif Durur Mu ?

 

Duvar Kağıtları İle Dekoratif Olmak

 

Son zamanlarda insanlar duvar dekorasyonlarını boya yerine duvar kağıdı ile yapmayı tercih etmektedirler. Duvar kağıdının estetik ve tamamlayıcı görüntüsü tercih edilmesine sebep olabilmektedir. Doğru ve ev dekorasyonuna uyan duvar kağıdı modeli seçildiğinde evler oldukça dekoratif bir görüntüye bürünmektedir. Duvar kağıdının dekoratif olarak kullanılması için bazı ip uçlarından yararlanmak gerekmektedir. Özellikle duvar kağıdı seçim aşamasında oldukça titiz davranmak gerekmektedir.

 

Duvar Kağıdı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçilecek olan duvar kağıdının nitelikleri iyi araştırılmalı ve sahip oldukları niteliklerden emin olunmalıdır. Leke tutmayan, çabuk yıpratmayan ve sudan fazla etkilenmeyen duvar kağıtları tercih edilebilmektedir.

 

Duvar Kağıdının Uyumu

 

Desenli ve şık bir duvar kağıdı kullanılacaksa mobilyalarla uyumu göz önüne alınmalıdır.

Duvar kağıdının dekoratif durabilmesi için odanın hareketliliği göz önünde bulundurulmaktadır. Hareketli bir odaya desenli ve yine hareketli duvar kağıdı pek dekoratif durmamaktadır. Uzmanlar dekorasyon yapılacak odanın stilinin belirlenmesi gerektiğini ve ona uygun duvar kağıdı seçilmesini tavsiye etmektedirler.

Taş duvar görünümündeki duvar kağıtları belli bir dönemde oldukça ilgi çekmiştir. Bu dönemde biraz daha geri planda kalarak yerini desenli ve düz duvar kağıtlarına bırakmıştır.

 

Duvar Dekorasyonu

 

Duvar kağıdı döşenen odanın duvar dekorasyonu tamamlanmış sayılmaktadır. Duvar kağıdının üzerine bir çok tablo veya resim asmaya gerek duyulmamaktadır. Duvar kağıdının üzerine asılan resimler karmaşıklığa neden olabilmektedir. Duvar kağıtlarında dekoratif görüntüye ulaşmak için olabildiğince sade ve şık dekorasyona yönelmek gerekmektedir.

 

Duvar Kağıdı Rengi

 

Duvar kağıdı ile evini dekore etmek isteyenler zaman zaman renk seçiminde zorluk yaşamaktadırlar. Uzmanların dekorasyon alanında yaptığı yorumlara göre duvarlarda daha açık renkler tercih edilmelidir. Duvarlarda açık renklerin tercih edilmesinin temel sebebi, açık renklerin ortamı yumuşak göstermesi ve alanı olduğundan geniş göstermesidir.