Ev Yapımı Sahlep Tarifi

Soğuk Kışların Vazgeçilmezi

Bu yıl her ne kadar soğuk bir kış yaşanmasa da geçmişten günümüze soğuk kış günlerinin vazgeçilmezidir sahlep. Hem tatlı ihtiyacını karşılarken hem de insanın içini ısıtır. Orkide bitki ailesinden olan sahlep bitkisinin toprak altında kalan yumurtalarından elde edilen toz bir içecektir. Türk mutfaklarının önemli yemek tarifi denebilir kendisine çünkü tam bir kış bitkisidir.

Sahlepin Faydaları

Öksürüğü dindirici etkisi tıbben kanıtlanmıştır ancak tarçınla birleştiğinde faydaları daha da artıyor. Sahlep bitkisinin içeriğinde nişasta benzeri içerikler olsa da sahlep tadını nişastayla yakalamak mümkün olmuyor maalesef. Ayrıca dondurmaya bir kıvam ve tat kazandıran Maraş dondurması denilen dondurma cinsi de o kıvamını Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişen bir orkide türü olan sahlebe borçludur.

Sahlebin günümüzde kullanımı oldukça kolay pek çok hazır sahlep toz yada sulu olarak mevcut olsa da ev yapımı ve tamamen doğal, bitkisel ürünlerden hazırlanmış sahlebin yerini hiç birisi tutmamaktadır. Ev yapımı sahlebin tarifine aşağıdan ulaşılabilir.

Malzemeler:

-5 su bardağı soğuk süt
-1 yemek kaşığı toz salep
-1 çay bardağı toz şeker

Yapılışı:

-Toz salep, toz şeker ve soğuk sütü derin bir tencereye aktarılır.
-Metal bir çırpıcıyla ya da dilenirse ufak bir kaşık yardımıyla orta ateşte sürekli karıştırılarak kıvam alması için süt kaynatılır.
-Salep mis gibi kokmaya başladığında ve süt yavaş yavaş kıvamını verdiğinde ocaktan alınır. -Ocaktan alınan salep karışımı servis bardaklarına paylaştırılır.

Sahlep yapımında kullanılacak şeker miktarı damak tadına göre azaltılıp, arttırılabilir. Arzu edilirse sütlü sahlep karışımına şeker tadı verilmesi için vanilya özü katılabilir.

Sahlep servisinde toz tarçın sık kullanılıyor ancak toz tarçının yanı sıra bağışıklık sistemini arttırmada da etkili olan toz zencefil de sahlebe çok yakışıyor.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir