Kabak Tatlısı Tarifi

Kış günlerinin vazgeçilmezi kabak bu sefer de tatlısıyla çıkıyor karşımıza. İç ısıtan ve iştah kabartan rengiyle gözleri doyururken, eşsiz lezzetiyle de damağa hitap ediyor. Peki bu lezzet abidesi yani kabak tatlısı nasıl yapılır?

Malzemeler

-1,5 kilo balkabağı
-1,5 su bardağı şeker
-Ceviz ya da Hindistan cevizi

Bir Hatırlatma

Tatlınızın mükemmel tada sahip olmasını isterseniz yapmaya bir gece önceden başlayın. Çünkü tarifte anlatıldığı üzere kabağı 1 gece bekletmek tadını alması için çok daha uygun olacaktır.

Yapılışı

Herhangi bir manavdan temin edebileceğiniz balkabağını iyice yıkadıktan sonra tıpkı kavun doğrarmış gibi iç çekirdeklerini çıkarın. Kabuğunu da soyduktan sonra 2-3 parmak kalınlığında ve yine parmak uzunluğunda doğrayın. Genişçe bir tencereye bir kat kabak ve ince bir kat şeker olacak şekilde yerleştirin. (Kabağın tadına göre şeker miktarı değişebilir. Bu yüzden kabağınız çok tatlı ise şekeri azaltarak kullanın.) Doldurduğunuz tencerenin yemek tarifi kapağını kapatarak en az 2-3 saat dinlendirin. (Bir gece beklenmesi lezzet açısından daha uygun olacaktır.) Bu tarifte su kullanılmayacak çünkü şekerle müthiş bir uyum yakalayan balkabağı suyunu salacak ve pişirme işlemi için gerekli akışkanlığı sağlayacaktır.

Dinlenmiş ve suyunu tamamen salmış kabaklarınızı pişirme işlemine geçebilirsiniz. Orta büyüklükteki ocak gözüne aldığınız tencereyi ağzı kapalı bir konumda kabaklar tamamen yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişmeye yakın kısık ateşte ve kapağı açık olarak 5 dakika daha pişirin. (Bu tadını yoğunlaştıracak ve kıvamını artıracaktır.) Cevizleri bir blender yardımıyla çok küçük parçalar haline gelecek şekilde öğütün. Ceviz sevmiyorsanız ince çekilmiş Hindistan cevizi veya sevdiğiniz herhangi bir tatlı süsü de kullanabilirsiniz. Tencereden ezmemeye dikkat ederek sunum tabaklarınıza aldığınız dilim halindeki kabakların üzerine bu cevizleri serperek ikram edebilirsiniz.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir