Keçe Kitap Kılıfı Yapılışı

Kitaplara çok değer veriyorsanız, kırışmasını yıpranmasını asla istemezsiniz. Özellikle çantanıza koyduğunuzda mutlaka kapağı kırışıyor. Bunu önlemek için kitap kılıfı kullanmanızı tavsiye ederim. Bu kılıfları da keçe kullanarak istediğiniz kalınlıkta ve renkte kendiniz yapabilirsiniz.

 Gerekli Malzemeler;

  • 2 renk keçe
  • ip-iğne veya yapıştırıcı
  • keçe figürler
  • makas

Yapılışı;

Ana renk olarak kullanacağımız keçeden(kalın kitaplar için 23 cm*33 cm, ince kitaplar için 23 cm *31 cm) 2 adet kesiyoruz.

Kitap kapaklarını geçirmek için kullanacağınız diğer renkten 23 cm*8 cm olarak 2 adet kesiyoruz.

Bardak altlığı için isterseniz yuvarlak, isterseniz kare 2 adet aynı boyutta keçe kesiyoruz. Ben birini 10 cm çapında yuvarlak yaptım. Diğerini 10 cm*10 cm boyutunda kare yaptım. Çift taraflı olmasını istediğim için iki renkten birer tane kestim.

 

 

Dilerseniz yapıştırarak dilerseniz dikerek yapabilirsiniz. Öncelikle nasıl yapıştırdığımı anlatayım. Silikon veya kuvvetli herhangi bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Büyük dikdörtgenleri üst üste koyarak kenarlarını yapıştırıyoruz. İç tarafının kenarlarına kestiğimiz küçük dikdörtgenleri yapıştırıyoruz. Kapak kısmını yine keçeden kestiğim kare bir parçayla cep yaparak süsledim ben. Güzelce kuruduktan sonra kılıfımız hazır. Bardak altlığı için de kare olarak kestiğimiz iki parçayı birbirine yapıştırıyoruz.

 

 

Gelelim dikme işlemine, yün iğnesi ve yün ip kullandım ben. Parçaları yapıştırma işleminde yaptığımız gibi, iki büyük dikdörtgen üst üste kenarlara da küçük dikdörtgen gelecek şekilde koyuyoruz. Biraz zorlanabilirsiniz ama 3 keçeyi üst üste dikiyoruz.  Ben apak kısmına ise hazır aldığım yaprak şeklindeki keçeleri dikerek süsledim. Kılıfın iç tarafına hasır ip bağlayıp ucuna püskül taktım ve ayraç yaptım. Çok şık oldu. Bardak altlığı içinde yuvarlak kestiğimiz keçeleri birbirine dikiyoruz.

 

Bol bol okumanız dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın