Kişiye Özel Diyet Listeleri

Dengeli beslenme sağlık açısından zorunludur. Bireyler sağlıklı beslenerek dengeli beslenmenin ötesinde zayıflama konusunda da aşama kaydedebilirler. Diyet yapma konusu, karar aşamasından sonra detaylı bir program yapılarak oluşturulan diyet listesi ile uygulama aşamasına geçmektedir. Uzmanlar kişiye özel diyet listelerini hazırlayarak bireylerin listedeki ürünlerin tüketiminde dikkat etmeleri ve diyetin yanı sıra egzersiz yapmaları konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar. Diyet süreci özellikle yemek yemekten haz alan insanlar için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte karalı olmak ve diyet hususunda teşvik edici unsurlara dikkat ederek diyeti düzenli bir şekilde uygulayabilmek sağlıklı bir yaşama adım atılmasını sağlar.

Neden Kişiye Özel Diyet Listeleri

Kilo almanın pek çok nedeni vardır. Sıklıkla ve kalorili gıdaları tüketmek, öğünlerin miktarının fazla olması kilo almanın başlıca sebeplerindendir. Hareketsiz yaşam koşulları da kilo almayı tetikleyen bir diğer etkendir. Bazı durumlarda kişiler fazla yemedikleri halde kilo alımının önüne geçemezler. Bu durumda bireylerin tiroitle alakalı bir hastalığının olup olmadığı, insülin direnci problemi, şeker vs. hastalıklar açısından testlere tabi tutularak, tedavi süreci ile birlikte zayıflama programını da uygulamaları sağlıklı sonuçlar doğurabilir. Kişisel farklılıklar nedeniyle her kişiye benzer programı uygulamak yerine, farklılaştırılmış diyet programı uygulanmalıdır.

Kişisel Diyet Listelerinde Dikkat Edilecek Hususlar

kişiye özel diyet programı hazırlanmadan evvel diyetisyen veya beslenme uzmanı tarafından bireyin beslenme alışkanlıkları ve yemek miktarını bir hafta gibi bir süre ile yazmaları istenir. Bunda amaç bireyin beslenme düzenini öğrenmek ve doğru beslenme ürünlerinin ve miktarının belirlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca diyete başlamadan önce bireyin kilosu, vücut kitle indeksi, yağ oranı gibi değerleri ölçülür. Kan tahlili yapılarak bireylerin kolesterol, kandaki yağ oranı vs. açılardan incelenmesi sağlanır, bu sayede zayıflama konusunda istikrarlı bir yol izlenir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir