Mide Ağrısı Sebepleri

 

Ağrılar vücudun hangi bölgesinde olursa olsun, bölgede normalden farklı bir durum söz konusu olduğu sinyalini verir. Bu bir uyarı gibi düşünülebilir. Vücudumuzda bir problem olduğunu, çoğu zaman ağrılar vasıtası ile tespit ederiz.

Mide Ağrısı

Mide ağrıları söz konusu olduğu durumlarda ise kimi zaman bu ağrıların nedeni açıkça ortada olmaktadır. Yediğimiz bir yemek dokunmuş ya da gaz yapmış olabilir. Kimi zaman da gerçekleşen mide ağrılarının sebebi hakkında herhangi bir fikrimiz yoktur. Vücudun karın bölgesinde bulunan aslında pek çok organımız vardır ve karında oluşan her ağrı, bir mide problemine işaret etmiyor olabilir.

Mide karın bölgesinin sol, üst kısmında yer alan ve sindirim sisteminin bir parçası hatta sindirimden sorumlu önemli bir organdır. Eğer asla mide ağrısı çekmek istemiyorsanız, strese girmemeyi ve yemek yememe gibi imkânsız bir şeyi başarabilmeniz gerekmektedir. Bu tarz çözümlerin pek de gerçekçi ve olası olmadığı ortada. Öyleyse midenizde oluşan ağrılarının genel nedenlerine bir göz atıp önce sorunun kaynağını bulmayı ve sonrasında gereken önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, özellikle şiddetli olan mide ağrıları asla hafife alınmamalı ve ihmal edilmemeli, mutlaka bir doktor yardımı alınmalı, hastaneye gidemiyorsak yakındaki sağlık kuruluşlarına başvurmalıyız. Şiddeti yüksek olan ağrılar ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Mide Ağrısı Sebepleri

Midenizin boyutlarına göre fazla ya da çok hızlı bir biçimde yemek yemek mide ağrılarına sebep olabilir. Bu şekilde yemek yediğinizde sindirim sisteminizi zorlarsınız, ağrı bu sebepten ortaya çıkar. Bakteriyel veya bir virüsten kaynaklı bir yangı da kapmış olabilirsiniz. Aşırı strese girmemeye özen göstermelisiniz çünkü alakasız dursa da aşırı stres de mide ağrılarına sebebiyet vermektedir. Ayrıca fazla kilolar yüzünden de mide de ağrılar oluşabilir. Bu ve bu gibi sebeplerle oluşan ağrılara çözüm bulamıyorsanız bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Sağlıklı Günler Dilerim…

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir