Paleo Diyeti Nedir Ve Nasıl Uygulanır ?

Paleo Diyeti Nedir?

İdeal kiloda olmak hem sağlık hem de güzel bir görünüme sahip olmak açısından herkes için çok önemli. Günümüz yaşam şartlarından kaynaklanan sağlıksız beslenme sonucu alınan kiloları vermek, doğru beslenme şeklini bulmakla mümkün olabiliyor. İdeal görünümüne ulaşmak isteyen kişiler internetten her gün birçok diyet listesi araştırıp kendilerine en uygun olanını seçmeye çalışıyor. Paleo diyeti de, bu araştırmalar sonucunda kolaylıkla ulaşılabilen diyetlerden biri.

BİR AVCI GİBİ BESLENMEK

Bu diyet ismini “paleolitik” olarak adlandırılan tarih öncesi dönemden alıyor. Bu diyeti günümüz diyet listelerinden ayıran en büyük fark ise beslenme konusunda eski insanların uygulamalarına dönmeyi önermesi. İsminden de anlaşılacağı üzere bu diyet, işlenmiş tüm gıdaları hayatımızdan çıkarmayı gerektiriyor. Tıpkı tarih öncesi eski insanlar gibi, her şeyi olabildiğince doğal haliyle tüketmemiz gerekiyor. Paleo diyetinin özünü kavramak basit bir fikir yürütme ile aslında çok kolay. Tarih öncesi insanların ulaşamadıkları için tüketmedikleri tüm gıdalar bu diyette yasaklılar listesinde. Sebze, meyve, et, balık, yumurta gibi besinlerin tüketimi ise öneriliyor. Elbette bunları mümkün olduğunca doğal yollardan almak gerekiyor. Yani sebze ve meyve mevsiminde tüketilmeli, et ise doğal koşullarda yetiştirilen hayvanlardan elde edilmeli. Bunu basit bir avcılık mantığı gibi düşünebiliriz. Tarih öncesi insanlar karınlarını doyurmak için avlanıyor ya da sebze meyve topluyor ve bunu taze şekilde tüketiyorlardı.

YASAKLILAR LİSTESİ

Protein tüketimini tavsiye eden bu diyette karbonhidrat tüketimi ise önerilmiyor. Diyetin esasına göre insan vücudunun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat miktarı, tükettiğimiz diğer besinlerde bulunuyor. Tuz, un, bakliyat ve tüm işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmayı gerektiren bu diyet; sporcular ve ünlüler tarafından tercih ediliyor. Uzmanlar bu diyetin geçici olarak uygulanabilecek bir program değil, bir yaşam biçimi olduğu konusunda uyarıyor.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir