Soğuk Havalarda Göz Enfeksiyonlarından Korunun

Özellikle kış günlerinde havalar aniden soğumaya başlar bununla birlikte alerji sonucunda ortaya çıkan göz hastalıkları mikrobik göz hastalıklarına dönüşür. Ortaya çıkan bu durumun temel asıl sebebi ise insanların çok fazla kapalı alanlarda ve kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalmalarıdır. Bununla beraber birkaç önlem alarak gözlerimizin sağlığını koruyabiliriz.

Kış mevsiminin kendini göstermesiyle beraber sağlık problemleri de kendini göstermeye başalar. Özellikle üst solunum yolunda ortaya çıkan enfeksiyonlar, gözler de kızarık oluşumu ve çapaklanma görülebilir. Üst solunum yolu enfeksiyon­larının yanında yine viral etkenler dolayısıyla karşılaşılan kırmızı göz reaksiyonu, çoğunlukla ayrı bir tedavi daha gerektirebilir. Kırmızı göz rahatsızlıklarının bazıları ise daha şid­detli gelişir ve bulaşı­cı özelliğe sahiptir. Bu durumun en çok karşılaşılan şekli adenovirus konjonktiviti salgınla­rıdır.

Okullar ve toplu taşıma araçları en sık bulaşım alanlarına  dikkat !

Adenovirus sonucunda gelişim gösteren kır­mızı göz genellikle kreşler, okullar, hastaneler ve toplu taşım araçla­rında çok hızlı yayılım gösterir. Gözlerimizde fazlasıyla yoğun şekilde kızarıklık ve çapak oluşumu ile gelişen bu rahatsızlık bazen bir hafta veya on gün gibi bir zaman diliminde iyileşebilir.

Ellerinizi sık yıkayıp, sürekli toka­laşmaktan kaçınarak salgınlardan korunmak mümkündür.

Hastalığın gelişme süresinde yapmamız gere­ken bazı durumlar, belirtilere göre değiş­im gösterebilir. Antibiyotikti damlaların kullanılması adenovirus enfeksiyonu ve diğer viral göz enfeksiyonlarında iyileştirme etkisine sahip değildir. Yalnızca bakteriyel göz enfeksiyonu şüphesinde kullanılmaktadır. Hastalıklara yakalanmamak için ellerimizi sıklıkla yıkayıp, kırmızı göz enfeksiyonuna yakalanmış kişilerle tokalaşmakdan ve öpüşmek­ten uzak durmak gerekmektedir. Bu şekilde göz enfek­siyonuna yakalanan kişilerle, aynı havlu ve makyaj malzemeleri kullanmamak gerekir. Adenovirus en­feksiyonu bazı hastalarda ise göz kornea tabakasının tutulmasına neden olur ve görme yetisinde azalmaya sebep olabilir.

Karlı ve rüzgarlı havalarda gözlük takmayı unutmayın.

Soğuk ve rüzgarlı havalar sonucunda göz yaşı kanalı tıkanır ve hasta­ların şikayetleri de artabilir.  Gözyaşı kanal tıkanması, gözlerde sulanma durumuna neden olabilir ve sürekli bir hal alarak ameliyat ile te­davi edilir. Karlı havalarda sıklıkla ziyaret edilen kayak merkezlerinde dik­kat edilmesi gereken en önemli konu da ultraviyole blokajlı güneş gözlüğü kullanılması gerekliliğidir. Karın yansıttığı güneş ışınları, gözün kornea, lens ve retina ta­bakalarında deformasyona sebep olmaktadır. Bu nedenle çok uzun süreli karlı ortamlarda kalınması durumunda mutlaka UV ko­rumalı güneş gözlüğü kullanmak çok önemlidir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir