Afrika çiçeği motifi tutacak yapılışı Emekce.com farkıyla sizlerle, sizde bu güzel motifi anlatımımız sayesinde kolayca örebilirsiniz:

Malzemeler: 3.5 mm tığ, dilediğiniz renklerde iplik kullanarak örebilirsiniz.

Yapılışı

Başlangıç Halkası: 4 zincir çekerek başlayın, zincirin içine bir kapama zinciri yaparak halka oluşturun.

HALKA 1: Halkanın içine, 3 zincir(ilk brit olarak sayılır), 1 brit, 1 zincir, * 2 brit, 1 zincir, *’ dan itibaren 6 kez tekrar. Başlangıçtaki 3′ lü zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.(8 set 2’li brit ve 8 adet zincir boşluğu)

HALKA 2: İlk zincir boşluğu içine yeni ipliği bağlayın, aynı boşluk içine, [3 zincir (ilk brit olarak sayılır), 1 brit, 2 zincir, 2 brit] bir sonraki boşluk içine, *(2 brit, 2 zincir, 2 brit) *’ dan itibaren sonuna kadar tekrar. Başlangıçtaki 3’lü zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin.

HALKA 3: Önceki sıradaki ilk 2′ li zincir boşluğu içine bir kapama zinciri yapın. Aynı boşluk içine [3 zincir (ilk brit olarak sayılır), 6 brit ], 1 sık iğne, * 7 brit bir sonraki 2′ li zincir boşluğu içine,1 sık iğne. *’ dan itibaren tekrar. Başlangıçtaki 3′ lü zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.

HALKA 4: Önceki sıranın ilk britine yeni bir renk ekleyin, 1 zincir, aynı ilmeğe bir sık iğne yapın. Bir önceki sırada yer alan 6 brit üzerine sık iğne, * Halka 1’e britler arasına uzun sık iğne yapın. Başlangıçtaki tekli zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.

HALKA 5: Önceki sıranın ilk britine yeni bir renk ekleyin, 1 zincir, aynı ilmeğe bir sık iğne yapın. Başlangıçtaki tekli zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin. (64 sık iğne)

HALKA 6: İlk taç yaprağın orta ilmeğine yeni bir renk ekleyin, 4 zincir (ilk brit ve 1 zincir olarak sayılır), aynı ilmeğe 1 brit, * bir sonraki 7 ilmek içine brit, * bir sonraki ilmeğe (taç yaprağın üstüne) (1 brit,1 zincir, 1 brit), bir sonraki 7 ilmek içine brit, *’ dan itibaren sonuna kadar tekrar. Başlangıçtaki 3′ lü zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.

HALKA 7: Tekli zincir boşluğu içine yeni bir renk ekleyin, aynı boşluk içine [2 zincir (ilk sık iğne ve 1 zincir olarak sayılır), 1 sık iğne], bir sonraki 9 ilmek içine sık iğne, * tekli zincir boşluğu içine (1 sık iğne, 1 zincir, 1 sık iğne), bir sonraki 9 ilmek içine sık iğne. *’ dan sonuna kadar tekrar. Başlangıçtaki tekli zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.

HALKA 8: Tekli zincir boşluğu içine yeni bir renk ekleyin, aynı boşluk içine [4 zincir (ilk brit ve 1 zincir olarak sayılır), 1 sık iğne], bir sonraki 11 ilmek içine brit, * tekli zincir boşluğu içine (1 brit, 1 zincir, 1 brit), bir sonraki 11 ilmek içine brit. *’ dan itibaren sonuna kadar tekrar. Başlangıçtaki 3′ lü zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.

HALKA 9: Tekli zincir boşluğu içine yeni bir renk ekleyin, aynı boşluk içine [2 zincir (ilk sık iğne ve 1 zincir olarak sayılır), 1 sık iğne],  bir sonraki 13 ilmek içine sık iğne, * tekli zincir boşluğu içine (1 sık iğne, 1 zincir, 1 sık iğne), bir sonraki 13 ilmek içine sık iğne. *’ dan sonuna kadar tekrar. Başlangıçtaki tekli zincire bir kapama zinciri yaparak birleştirin. Bitirin.

Written by

Sezer Arslan

1992 istanbul doğumluyum osmaniye korkut ata üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2016 yılından beri emekce.com sitesinde editörlük yapmaktayım web sektöründe çalışmalarda bulunmaktayım.