|

Bantlı Bayan Patiği Yapılışı

Bugün yine çok kolay ve çok şık bir patiğin yapılışını anlatacağız size. Tek renk ip, 2,5 mm tığ ve 2 adet düğmeye ihtiyacımız var sadece. Hemen başlayalım.

Patiğimize 15 adet zincir çekerek başlıyoruz. 2 zincir atlayıp 12 zincirin her iki tarafına da 12 sık iğne yapıyoruz. Başını ve sonunu birleştiriyoruz. Bir üst sırada ilk ilmeğe çift sık iğne yaparak başlıyoruz 12 ilmek tek sık iğne yaptıktan sonra yine çift sık iğne yapıp sıranın sonuna kadar tek sık iğne örüyoruz. Yani ayağımızın sağına ve soluna gelecek kısımları çift sık iğne örmüş olduk. Bu şekilde patiğin ucunu oluşturmaya başladık. Yaptığımız çift sık iğnelerin üzerini çift örerek 6 sıra daha sık iğne örüyoruz.

Üst sıraya geçtiğimizde arttırıp eksiltmeden sadece sık iğne örüyoruz. 18 sıra daha bu şekilde örüyoruz.Ortasını ayırıp ağız kısmını oluşturmak için 6 ilmek bırakıp örmeden geçiyoruz. Bıraktığımız 6 ilmeği patik bitene kadar örmüyoruz. 18 sıra arttırıp eksiltmeden sık iğne örüyoruz ve bitiriyoruz. Patiğimizin arkasını iğneyle dikiyoruz. Ağız kısmını zincir çekerek gidiyoruz.

Ağız kısmına gelecek şekilde ayarlayarak patiğimizin yanından 7 ilmek çıkarıyoruz. 18 sıra sık iğne örüyoruz ve bandın diğer ucunu patiğin diğer tarafına dikiyoruz. Üzerine de düğme dikiyoruz. 38-39 numara ayak için uygun boyutta oluyor patiğimiz. Siz ayağınıza göre sıra sayısını düşürebilir veya arttırabiliriz.

Çok şık ve zarif patiğimiz hazır. Mutlu günlerde kullanın 🙂

Similar Posts