Hayvanlar İçin Bakım Önerileri

evde kedi belemek

Hayvanlar, doğamızın bir parçası olmakla beraber dünyanın varoluşunu

devam ettirmesi için en önemli unsurlardandır. Aynı zamanda ekolojik sistemin bir parçası olan hayvanlar, dünya döngüsünün olmazsa olmaz bir parçası olduğu da söylenebilir. Hayvanlar, kendi doğal ortamlarında yaşadığı gibi, bütün hayvanların hepsi olmamakla beraber bazıları evcilleştirilebilir niteliktedir. Örneğin; kediler sevimli görüntüleri ve masum tavırları ile, çoğu bireyin kendi ev ortamında beslediği, büyüttüğü hatta ve hatta bir aile üyesi haline getirdiği varlıklardan bir tanesidir. Kendi ev ortamını hayvanlar ile paylaşan bireyler gerek hayvanların sağlığı gerek kendi sağlıklarını korumak adına, uzman kişilerden bakım önerisi almalıdırlar. Bu sayede hem sağlık problemleri yaşanmamış olur hem de hijyen açısından daha konforlu bir ortam oluşur.

Hayvanların Bakımı Hakkında Birtakım Öneriler

Hayvanların da her canlının olduğu gibi gerekli ihtiyaçları vardır. Örneğin; acıkan bir hayvan herhangi bir yiyecek ile beslenilmemelidir. Nasıl ki bir köpek süt içerek bu ihtiyacını karşılamıyor ise, bir kedi de köpeğin tükettiği her besini yemeyebilir, yese dahi tatmin olmayabilir. Bununla beraber hayvanların rahatsız olduğu davranışları, besleyen kişi kendi tespit etmeli ve ona göre hayvana bir davranış, tavır sergilemelidir. Kişinin her zaman hayvana bakamayacağı düşünülürse, bazen işleri gereği bir yakınına bırakması durumunda, sahip olduğu hayvanı iyi tanıdığı takdirde, emanet edeceği kişiye bir öneri sunabilir, o kişi de bu önerilere binaen hayvana uygun şekilde davranır.

Hayvanların İnsan Hayatındaki Yeri

Hayvanlar, bireylerin bazen bir aile üyesi kadar yakın, bazen de en büyük korkularından biri olarak hayatında yer edinir. Buna sebep olan faktörler çoğunlukla ailesinin bireye yetişme çağında nasıl ortamlarda büyüttüğü ile alakalıdır. Nasıl ki, kişi doğduğunda bulunduğu evde zaten bir hayvan var ise, o kişi için bu duruma alışmak çokta zor olmamakla beraber, kişi zamanla o hayvanı bir aile üyesi kadar benimseyebilir. Beraberinde ise, o hayvana karşı büyük bir bağlılık, sevgi ve merhamet duygusu büyütebilir. Hayvanlar, ekolojik sistemin bir vazgeçilmezi olduğu kadar, insan hayatında da çok önemli bir yere sahip olmakla beraber, sevgiyi ve merhameti hak eden canlılardır.

Similar Posts