Örgü Yastık Kılıfı Yapılışı

Emekce.com farkı ile salonlarınızı renklendirecek yastık kılıfı yapılışı ile sizlerleyiz. Kendi ellerinizle ördüğünüz yastık kılıfları ile evinizin dekorasyonunu renklendirebilirsiniz. Salonlarınıza sıcak bir hava katmak için açıklamalı anlatımını paylaştığımız örgü yastık kılıflarını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Malzemeler

3.5 mm tığ

Fıstık yeşili 1 yumak ip (A ipliği)

Pembe renk 1 yumak ip (B ipliği )

Krem rengi 1 yumak ip (C ipliği )

Beyaz renk 1 yumak ip (D ipliği )

Petrol yeşili 1 yumak ip (E ipliği )

Mor renk 1 yumak ip ( F ipliği )

AÇIKLAMA

Puf İlmekleri: Tığa iplik alın, tığı ilmeğe batın, tığdaki halkayı istenilen ilmek yüksekliğinde çekin (3 halka ). Aynı ilmek içine 3 kere daha tekrar edin, tığa iplik alın tığdaki 9 halkanın hepsinden geçirin. Sabitlemek için 1 zincir çalışın.

YAPILIŞI

Yastığın ön yüzü 

Toplamda 25 Kare Çalışın: C ipliği ortada iken 13 kare ve B ipliği ortada iken 12 kare yapılacak.

Başlangıç Halkası: B veya C ipliğini kullanarak, 4 zincir çekin, halka oluşturmak için ilk zincirin içine kapatma zinciri ile birleştirin.

1.Halka: Halkanın içine çalışarak, 1 zincir çekin (ilk sık iğne olarak kabul edin ), 7 sık iğne yapın. Başlangıç 1 zincirinin içine bir kapatma zinciri ile birleştirin.

2.Halka: İlk ilmek içine bir puf ilmeği çalışın (1 zincir ile sabitlemeyin), aynı ilmek içine bir tane daha puf ilmeği çalışın, 1 zincir ile sabitleyin, 2 zincir çekin, * sonraki ilmek içine 2 tane puf ilmeği çalışın (2 puf ilmeği arasında 1 zincir ile sabitlemeyin), 1 zincir ile sabitleyin, 2  zincir çekin. *’ dan itibaren sona kadar tekrar edin. İlk ilmek içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin bitirin. (8 çiftli puf ilmeği)

3.Halka: İlk 2 zincir boşluğunun içine A ipliğini ekleyin, * aynı boşluk içine (1 puf ilmeği yapın, 1 zincir çekin, 1 puf ilmeği yapın ), 2 zincir çekin. Her 2 zincir boşluğunun içine *’ dan itibaren sona kadar tekrar edin. İlk puf ilmeği içine bir kapatma zinciri ile birleştirin.

Bitirin.

4.Halka: İlk 2 zincir boşluğunun içine D ipliğini ekleyin, aynı boşluk içine ( 6 zincir çekin ( ilk brit ve 3 zincir olarak kabul edin), 2 brit yapın, 1 yarım brit yapın), 1 zincir çekin,  sonraki 2 zincir boşluğunun içine 3 yarım brit yapın, 1 zincir çekin, * sonraki 2 zincir boşluğunun içine (1 yarım brit yapın, 2 brit yapın, 3 zincir çekin, 2 brit yapın, 1 yarım brit yapın), 1 zincir çekin, sonraki 2 zincir boşluğunun içine 3 yarım brit yapın 1 zincir çekin. *’dan itibaren 2 kere daha tekrar edin, başlangıç köşe boşluğunun içine (1 yarım brit, 1 brit yapın ). Başlangıç 3 zincirinin içine bir kapatma zinciri ile birleştirin. Bitirin.

Yastığın Arka Yüzü

Toplamda 49 kare çalışın: B ipliğinin ortada olduğu 24 tane ve E ipliğini ortada olduğu 25 tane yapın.

Başlangıç Halkası: B veya E ipliğini kullanarak, 4 zincir çekin, halka oluşturmak için ilk zincir içine bir kapatma zinciri ile birleştirin.

1.Halka: Halkanın içine çalışarak 5 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), *3 brit yapın, 2 zincir çekin *’dan itibaren 2 kere daha tekrar edin, 2 zincir çekin, 2 brit yapın. Başlangıç 3 zincirinin içine bir kapatma  zinciri ile birleştirin. Bitirin.

2.Halka: İlk 2 zincir boşluğunun içine D ipliğini ekleyin, 5 zincir çekin ( ilk brit ve 2 zincir olarak kabul edin), aynı boşluk içine 3 brit yapın 1 zincir çekin, * sonraki boşluk içine ( 3 brit, 2 zincir, 3 brit yapın ), 1 zincir çekin.*’ dan itibaren 2 kere daha tekrar edin, başlangıç köşe boşluğunun içine 2 brit yapın. Başlangıç 3 zincirinin içine bir kapatma zinciri ile birleştirin. Bitirin.

Motiflerin Birleştirilmesi

Yastığın Ön Yüzü: 5 kare eninde ve 5 kare boyunda .

Birleştirme işleminde E ipliğini kullanın. Kareler yan yana ve doğru yüzü yukarıda olacak şekilde motifleri yerleştirin. İlk iki kare ile başlayın ve solunuzdaki kare ile başlayın. İlk ilmeğin yalnızca arka halkasına tığı batın, sonra sonraki karenin ilk ilmeğinin yalnızca arka halkasına tığı batarak bir sık iğne çalışın. Sona kadar tekrar edin. Kalan kareleri de bu yöntemle birleştirmeye devam edin. Tüm karelerinizi yan yana birleştirdiğinizde , her bir kare şeridini aynı yöntemle birleştirin. Bitirin.

Yastığın Arka Yüzü: 7 kare eninde ve 7 kare boyunda. Birleştirme işleminde A ipliğini kullanın. Ön parçanın birleştirilmesinde kullanılan yöntemle kareleri birleştirin.

Ön Ve Arka Parçaların Birleştirilmesi

E ipliğini kullanarak ön ve arka parçaları sık iğne birbirine birleştirin.

Deniz Kabuğu Bordür

F ipliğini kullanarak 1 zincir çekin ( ilk sık iğne olarak kabul edin), sonraki 2 ilmeği atlayın , sonraki ilmek içine 7 brit yapın, sonraki 2 ilmeği atlayın, * sonraki ilmek içine sık iğne yapın, sonraki 2 ilmeği atlayın, sonraki ilmek  içine 7 brit yapın, sonraki 2 ilmeği atlayın. * ‘dan itibaren sona kadar tekrar edin. Başlangıç 1 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Bitirin.

Güle Güle Kullanmanız Dileğiyle…

 

 

Similar Posts