|

2018’in En İyi Sohbet Uygulamaları

En İyi Sohbet Uygulaması

Teknolojik gelişmeler sayesinde insan ilişkileri de çok farklı bir boyut kazanmıştır. İnsan ilişkileri değişik bir noktaya gelmiş samimi ilişkiler kurulurken teknolojinin sağlamış olduğu imkanlardan yararlanılmıştır. Haberleşme, yakın ilişki kurma ve romantik ilişki kurma konusunu akıllı telefon uygulamaları çok işlevlidir. Akıllı telefonlarda bulunan gerek Android gerek IOS işletim sistemleri tarafından desteklenen uygulamalar sayesinde ilişkiler farklı bir boyut ve kolaylık kazanmıştır.

Mesajlaşma Uygulaması

Akıllı telefonlar hayatımızda yer edindiğinden beri yaşam tarzımız büyük ölçüde değişmiştir. Mobil internetin erişiminin ve kullanımının kolay olması akıllı telefonlara olan bağımlılığın artmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda sohbet uygulamaları popülerliğini arttırmış olup insanların sosyalleşmek amacıyla akıllı telefonlara sarıldığı görülmektedir. Bu açıdan sohbet ve mesajlaşma uygulamalarının sayılarının arttığı söylenebilir. Bazı uygulamalar ciddi anlamda çok kullanışlı olabilirken bazı uygulamalar ise hiç bir işe yaramamaktadır. Bu açıdan bakıldığında bu uygulamaların bilinmesi gerekir.


Sosyalleşme maksadı ile toplum tarafından sıkça kullanılmış olan sosyal medya siteleri direkt yollanabilen mesajlar vasıtasıyla sohbet imkânı tanıyabilmektedir. Ancak bu sitelerin asıl misyonu sosyalleşmek ve arkadaşlık ilişkileri kurmak olduğu için bunları sohbet uygulaması olarak adlandırmak her halde çok doğru olmayacaktır.

İndirilip ve kullanılması kolay olan birçok iyi sohbet uygulaması vardır. Bazılarına güvenmek çok mümkün olmayacağı gibi bazıları oldukça kullanışlıdır. Burada dünya çapında en fazla kullanılan ve en güvenilir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’tan bahsedilecektir.

WhatsApp Messenger

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için üretilmiş ve geliştirilmiş kullanışlı bir çalışma sistemine sahip mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android ve IOS işletim sistemleri tarafından desteklenen uygulama mobil veri ya da wi-fi aracılığıyla kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde internet bağlantısı kurulduktan sonra kullanıcılar birbirleriyle sohbet edebilmektedir. Aynı zamanda arama özelliğine de sahip olan bu uygulamada ücretsiz olarak fotoğraf, video, belge gönderilebilmektedir.

WhatsApp Messenger ile aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Bu yazılımın oluşturulduğu ve uygulamanın yayınlanmış olduğu tarih ise 2010 senesindir. Bu uygulamanın türü bir nevi anlık mesajlaşma uygulaması olarak söylenebilir.

Bu uygulama hem ülkemizde hem de dünyada çok kısa bir sürede çok büyük bir başarıya ulaşmıştır. Uygulama ilk yayınlanmış olduğu tarihten itibaren popülerliğini korumuştur. Son yapılan açıklamada uygulamayı kullanan sayısının bir milyarı aştığı söylenmiştir.

WhatsApp, uygulamayı kullanan insanlara ücretsiz olarak anlık mesajlaşma ve görüntülü konuşma imkânı sağlamaktadır. Uygulama tüm telefonlarda reklamsız olarak kullanılabilmektedir. Uygulamaya telefon numarası ile kayıt olunmaktadır. Önceden sadece iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılan uygulamanın artık tamamen ücretsiz olması bu uygulamanın kullanışlığını arttırmıştır.

Güvenilirlik anlamında uygulama oldukça güvenlidir. Mesajlaşma esnasında iletiler şifrelenmekte, kodlanmaktadır. Uygulamada güvenlik derecesi belgelenmiştir. Şifrenin çalınması durumunda eski iletiler tamamen güvenlik altına alınmaktadır. Aynı zamanda yazılım sık sık denetimden geçmektedir.

WhatsApp dışında tanışma flört arkadaşlık için Sıkca tercih edilen uygulamalar ise şunlardır;

  • Tinder.
  • Coffee Meets Bagel.
  • Zoosk.
  • Match.com.
  • Plenty of Fish.
  • Pure. OasisActive.
  • Badoo.
  • Happn

 

Similar Posts