| |

Bebek Gelişiminde Oyunların Etkisi

 

Bebeklerin Gelişim Süreçleri

Şuanda bulunan ülkemizi ve içindeki bütün gelişmeler ile ileri kuşaklara taşıyacak kişiler bebeklerimiz olacaktır. Bebekler daha anne karnında iken gelişimlerine başlarlar. Doğumdan sonra ilk haftaları gelişim ve büyüme ciddi anlamda artar. Anneler bu evrede her bakımdan bebeklerini iyi beslemelidir. Her bakımdan sağlam ve sağlıklı bebekler elde etmek istiyorsak onlara gerekli olan ilgiyi ve alakayı göstermeliyiz. İlk zamanlar bebekler etrafında bulunan kişileri taklit ederek bir şeyler öğrenmeye çalışır. Bebekliğin ileri ki evrelerinde ise öğrenim hızı artacaktır. Bebekler genelde en çok anneyi taklit eder çünkü onunla en çok ilgilenen kişi odur. Burada ailelere düşen birinci vazife ve görev bebeklere gereken ilgiyi ve alakayı göstermek ve onları çok fazla zorlamamaktır. Bazı çocuklar kekeme bir hal alır bu durumun en büyük sebebi bebekli yaşlarında ailelerin konuşması için çocuğu zorlamasıdır.

Bebeklerde Öğrenim PotansiyeliHer bir kişide öğrenim daha bebekken başlar. Burada aileler bilgileri doğru bir şekilde öğretmeli ve bebekleri zorlamamalıdır. Bebeklere bilgi öğretmenin en iyi yollarından bir tanesi de bebek oyunlarıdır. Anneler bebekleriyle oyunlar oynamalı onların gelişimine yardımcı olmalıdır. Günümüzde birçok açıdan güzel ve gelişim sağlayacak oyunlar mevcuttur. Burada doğru bilgi çok önemlidir. Eğer ki doğru bilgiyi bebeğe aktaramazsak ileride zor aşılacak problemler oluşabilir. Bazı kişiler peltek konuşur bunun sebebi daha küçük yaşlarda ailelerinden bu bilgileri eksik veya yanlış biçimde almalarıdır. Bebekler bilgileri öğrenirken taklit etme biçimiyle öğrenirler. Taklit edecekleri bilgi yanlış olursa bu durum gerçekten çok büyük bir sorundur. Bu yüzden bebeklerimizle oyunlar oynamalı onların gelişim yapılarına olumlu mesajlar göndermeliyiz.

Bebekler Oyunları Sever Mi ?

Oyunlar bebeklerin gelişimi için çok önemlidir. Anneler bebekleri ile sürekli olarak oyunlar oynamalıdır. Bebekler oyun oynamayı severler ve bu duruma eğlence gözüyle bakarlar. Eğer ki çok ağlayan çocuklar varsa oyunlar oynamalıyız. Bu oyunlar belli bir müddet sonra o çocukların ağlamalarını kesecektir. Bebekler oyun oynamayı baya severler. Özellikle bu oyunları annesiyle veya babasıyla oynamak o çocuğa her bakımdan yeni şeyler katacaktır. Oyunlar çocukların kişiliklerinin oluşması ve gelişmesi için gayet iyi sonuçlar doğuracaktır. Bebeklerimizin iyi ve sağlam kişilik sahibi olan bireyler olmasını istiyorsak onlarla ilgilenmeli sürekli oyunlar oynamalıyız. Bir süre sonra bebeğinizde ki değişimleri fark edeceksiniz. O yüzden gelişim için oyunlar şarttır. Bebeklerimizle sürekli oyunlar oynamalı ve bu durumu herkese teşvik de etmeliyiz.

Similar Posts