|

Aşure Tarifi, Nasıl Yapılır?

Bereketi ve bolluğu simgeleyen aşure, Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı’nın 10. günü yapılmaktadır. Bu sene 9 Eylül’e denk gelen aşure günü içi bir çok evde tencereler çıkar ve aşure hazırlıkları başlar. Sizin için hazırladığımız aşure tarifi ile sizde kendi aşurenizi yapıp sevdiklerinize dağıtabilirsiniz. İşte aşure malzemeleri ve tarifi…

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı’nın 10’na denk gelen gün Aşure günü olarak kabul edilmektedir.

Bolluk, bereket ve birliği temsil eden aşure yöreden yöreye farklılıklar gösterse de her yerde ana ürün buğday, kuru fasulye, nohut, şeker ve sudur.

Sizin için hazırladığımız tarif ile siz de evinizde dilediğiniz gibi aşure yapıp sevdiklerinize dağıtabilirsiniz. İşte aşure için gerekli malzeme listesi ve ayrıntılı tarifi…

Aşure Tarifi Videolu Anlatım

MALZEMELER

1 bucuk su bardagi buğday

1 cay bardagi nohut, kuru fasulye, sari kuru üzümden.

2 yemek kasigi pirinc 15 tane kuru kayisi

10 tane kuru incir çay kaşığının ucuyla tuz

1 su bardağı tuzsuz badem 1 tane portakal kabuğu rendesi

4 çay bardağı toz şeker (damak tadiniza gore azaltıp coğaltabilirsiniz)

Toplamda 20 su bardağı kadar su kullandım.

Süslemek için Hindistan cevizi nar fındık tarçın ceviz badem

Hazırlanışı

Aşure yapmaya gece başlıyoruz. İlk önce buğdayı nohutu fasulyeyi üzümü inciri ve kayısıyı ayrı kaplarda ıslatın.Tuzsuz bademi de kaynar suda bekletin sabaha kadar ve kabuğunu soyun.

Sabah buğdayı yıkayıp büyük bir tencereye koyun 14 bardak sıcak su koyup haşlayın arada karıştırın.1 saat sonra yine 3 bardak kaynar su ekleyin.Fasulye ve nohutu ayrı kaplarda haşlayalım.

Meyvelerin suyunu süzüp incir ve kayısıyı küçük zar gibi dogruyalım. Yanımızda sıcak su bulundurmayı unutmayın. Asla soğuk su eklemiyoruz. Yoksa baklagiller sertleşir. Yaklaşik 2 saat pişen buğdaya iyice nişastasını salmış olsun pirinci koyup 10 dakika haşlayalım.Sonrada portakal kabuğu rendesini fasulye, nohutu tuzu ve soyduğumuz bademi koyun 10 dakika daha arada karıştırarak kaynatın orta ateşte asla başından ayrılmıyoruz.

Sonrada üzümü kayısıyı inciri ilave edin. Şekerini yavaş yavaş katın tadına bakıp ayarlayın. Suyunu kendinize göre koyun.

Aşurenizi taslara pay edin ılıyınca üzerini süsleyin.

Afiyet olsun.

Similar Posts