Malzemeler

1 adet A renkte ip

1 adet B renkte ip

2 adet 3.25 mm şiş

2 adet 3.75 mm şiş

Yapılışı

3.25 mm lik şişleri kullanarak A ipliği ile şişe 20 ilmek atın

1,3,5 ve 7. Sıralar: Düz örün.

2.Sıra: 1 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 8 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 2 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 8 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 1 düz örün.

4. Sıra: 1 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın , 10 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 2 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 10 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 1 düz örün.

6. Sıra: 1 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 12 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 2 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 12 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 1 düz örün.

8.Sıra: 1 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 14 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 2 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 14 düz örün, 1 görünmeyen gizli artırma yapın, 1 düz örün.

3.75 mm lik şişler ve B ipliği ile değiştirin. Bir düz örgü sırası ile başlayın, 4 sıra boyunca düz örgü çalışın, sonraki sıra için örgünün düz yüzü dönük olarak bitirin.

Sonraki Sıra: Şişteki ilmek ve aynı ilmeğin 4 sıra altındaki ilmekle birlikte örgünün arka yüzünden alarak düz örün, sona kadar tekrar edin.

Sonraki Sıra: 1 ters örün, 1 ters örün ilmeği çıkarmadan aynı ilmeğin arkasına batarak 1 ters daha örün, 8 kere ( 3 ters örün, 1 ters örün ilmeği çıkarmadan aynı ilmeğin arkasına batarak 1 ters daha örün) 2 ters örün.

Bir düz örgü sırası başlayarak 6 sıra boyunca düz örgü çalışın, sonraki sıra için örgünün ön yüzü dönük olarak bitirin.

Patiğin Üst Kısmının Şekillendirilmesi

Sonraki Sıra: 25 düz örün, 1 boş alın 1 düz örün boş alınan ilmeği örülmüşün üstünden geçirin, çevirin.

1.Sıra: Örgünün ters yüzünde. Sağ şişte 6 ilmek olana kadar ters örün, 2 ilmek birlikte ters örün,  çevirin.

2.Sıra: Sağ şişte 6 ilmek olana kadar düz örün, 1 boş alın 1 düz örün boş alınan ilmeği örülmüşün üstünden geçirin, çevirin.  33 ilmek kalana kadar son 2 sırayı tekrar edin, sonraki sıra için örgünün ön yüzü dönük olarak bitirin.

Sonraki Sıra: Örgünün ön yüzü dönük olarak sıranın sonuna kadar düz örün. Bir ters örgü sırası ile başlayın 5 sıra boyunca tüm ilmeklere düz örgü çalışın, sonraki sıra için örgünün ön yüzü dönük olarak bitirin.

B ipliğini kesin ve A ipliğini ekleyin.

Sonraki Sıra: Örgünün ön yüzü dönük olarak sıra boyunca eşit aralıklarla 3 ilmek eksilterek düz örün.

3.25 mm lik şişlerle değiştirin.

1.Sıra: 2 düz örün, 2 ters örün bu şekilde sona kadar devam edin.

2.Sıra: 2 ters örün, 2 düz örün bu şekilde sona kadar devam edin

Son 2 sıra lastiği oluşturuyor. sonraki 23 sıra boyunca  lastik çalışın sıra 1 ile bitirin. Lastik çalışarak kesin.

Son Hali

İğne arkası ile patiklerin birleşim noktaların uygun şekilde dikin.

Güle Güle Kullanmaları Dileğiyle

 

Written by

Sezer Arslan

1992 istanbul doğumluyum osmaniye korkut ata üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2016 yılından beri emekce.com sitesinde editörlük yapmaktayım web sektöründe çalışmalarda bulunmaktayım.