|

Çocuklar İçin İdeal Oyun Süreleri

Zaman ilerledikçe teknoloji tamamıyla hayatımızın içine akmayı başarmıştır. Son on yıl içerisinde büyük oranla gelişen teknoloji çağının en büyük etkilerini çocuklar üzerinde görebiliriz. Ele alınan telefonun kullanma yaşı artık dört-beş yaşlarına kadar düşmüştür. Çocuklar için olan oyun etkinlikleri her ne kadar eğlenceli geliyor olsa da, zamanın nasıl geçtiğini fark edememek kontrol kaybına yol açabilir. Kontrol kaybından daha önemli olan bir konu ise sağlık üzerinde etkileridir. Gözlerinde oluşacak bozukluklar ve yorulmalar, ruhsal açıdan alabilecekleri zararları da göz önüne alırsak kontrollü kullanmak daha iyi bir alternatif olacaktır. Oyun içerisine girildiği andan itibaren dış dünyaya kulaklarını kapatan çocuklar arasında iletişimde ciddi kopukluklara yol açılabilir. Bu sorunların oluşmasını engellemek için aileler en başından itibaren kısıtlamalar koymasında sakınca yoktur.

İnternet Ortamında İdeal Süre Kaç Olmalı?

Oyun oynama süreleri mümkün mertebe aza indirilmelidir. 30 dakika kadar verilen izin çocuğun gözünde pek yeterli gelmeyebilir. Oyunun heyecanına kapılan çocuk zamanın nasıl geçtiğini anlamadığı için bu süre onlar için pek fazla verimli olmayacaktır. Bir veyahut iki saat onlar için tatmin edici zaman aralığı oluşturacaktır. Böylelikle bu durumda çıkarlı olan iki taraf gündelik hayatları içinde tatsızlıkların yaşanmasına engel olacaktır. Eğer ortak bir karar alınmazsa bu durum çocuk açısından yapmaması gereken eğilimler gösterme durumuna kadar gidebilir.

Çocuk ve Ebeveyn Arasındaki Anlaşmazlığın Süreye Etkisi

Okul çağındaki çocuk için iletişim kavramı önemlidir. Okuldaki yaşantısında arkadaşlık ilişkilerinde sorunlar yaşanıyorsa eve geldiğinde moralinin bozulması durumunda iki saatlik oyun deneyimi onların üzerindeki moralsizliği ve yorgunluğu alabilecektir. Eğer ideal süreyi daha kısa tutmak isteyen anne ve babalar için, ayrılması gereken süre en az bir ve en çok iki saat çocuklar için yeterli olacaktır.

Similar Posts