Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

 

Hibe Yardımı Nasıl Alınır?

Büyük baş ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşan yurttaşlarımıza birçok banka tarafından hayvan kredisi verilerek finans desteği sağlanmaktadır. Birçok banka gibi Ziraat Bankası da ayrıca hayvan kredisi için yurttaşlarımıza olanak sağlamıştır. Fakat Ziraat Bankasının diğer bankalara nazaran bazı avantajlı tarafları vardır. Kamu bankası niteliğini taşıması ve bu nedenden dolayı devletin hayvancılığı sübvansiyon girişimlerinde bulunması bu avantajlar içindedir.

Köylü vatandaşlarımız, Ziraat Bankasının talep ettiği bir takım koşulları yerine getirmesi halinde ya sıfır faiz ile ya da %4 civarında düşük değerli bir faiz ile hayvancılık kredisi olanaklarından yararlanabilirler. Alınması öngörülen büyük baş veya küçükbaş hayvanın cinsine göre talep edilen koşullar değişse bile hayvan edinecek olan yurttaşımız, bu koşulları yerine getirmesi halinde kolay bir şekilde Ziraat Bankasının sunmuş olduğu kredi olanaklarından faydalanabilecektir.

Hayvan Kredisi Müracaatı için talep edilen koşullar nelerdir?

Ziraat Bankası tarım ile uğraşan çiftçiler için kredi vermeden önce, vereceği kredi için bir takım koşullar belirlemiştir. Bu koşullar özetle şöyledir;

-İstenen hayvan kredisinin tutarı gerekli oranda taşınmaması durumunda ipotek gösterilmelidir.
-Krediyi alabilmesi için iki çalışanın maaş bordroları ile beraber sorumluluğu üzerlerine almaları talep edilir.
-Eğer kredi isteyen kişi hayvancılık ile uğraşıyorsa, hayvanların küpe numaraları talep edilir.

Hayvan küpesi üzerinden yapılan kredi müracaatı sonrasında banka tarafından hayvanları bakıldığı yerlerin gözden geçirilmesi için bilir bir şahıs gönderilir. Bilir şahısın raporu doğrultusunda müracaat edilen hayvan kredisi ile edinilecek hayvanın koşulları uygunsa müracaat onanmış olur ve kredinin meblağı kısa süre içerisinde mevduat hesabına transfer edilir. Kredinin geri ödemeleri ise tamamen müracaat eden kişinin isteği yönünde belirlenir. Kredi müracaatını yapan kişi geri ödemeleri talep etmesi durumunda süreç 3 ay ya da 9 ay sonra gerçekleşebilir.

 

Similar Posts