Örgü Erkek Çocuk Fermuarli Yelek Modeli ve yapılışı:

Örgü modelleri paylaşımlarımıza çok güzel bir çocuk yelek modeli tarifi ile devam ediyoruz;

Son derece detaylı örgü anlatım sayesinde kolaylıkla örebileceğiniz örgü erkek çocuk yelek modeli yapılışı sizleri bekliyor.

5-6 Yaş erkek çocukları için fermuarlı örgü yelek modelimizi örmek için 4 numara misina şiş ve Himalaya antipiling 2.5 yumak ip yeterli. Arka ve önleri birlikte ördüğüm için misina şiş yazdım ama ayrı ayrıda örebilirsiniz.

Örgü Anlatımı:
Örgü fermuarlı erkek yelek için şişe 204 ilmek alarak başladım. 102 ilmek arka 51 ilmek de önler için. 7-8 sıra lastik ördükten sonra ilmekleri şöyle sıraladım.

3 ilmek düz 2 ilmek ters 6 ilmek düz (bükme) 10 ilmek ters 4 ilmek düz (baklava örneği için ) 10 ilmek ters 6 ilmek düz (bükme) 2 ters 23 ilmek düz (kol altı – ön ve arka) 2 ters 6 düz (bükme) 10 ters 4 düz 10 ters 6 düz (arka ortadaki bükme) 10 ters 4 düz 10 ters 23 ilmek düz 2 ters 6 düz (bükme) 10 ters 4 düz 10 ters 6 düz 2 ters 3 düz. İlmeklerimizi bu şekilde sıraladıktan sonra arka sırayı da düzü düz tersi ters örüp ön yüze geliyoruz.
Ajur kısmında baklava örneğinin yapılışı: bilmeyenler için 4 ilmeği 2 ilmek sağa 2 ilmek sola 8 kez ilmek içe 8 kez de dışa kaydırarak örüyoruz. Bükmeyi ördüğümüz gibi sağa ve sola doğru ön ilmekleri başka bir şişe alıp önce kaydırmamız gereken 1 ilmeği örüp şişe aldığımız ilmekleri daha sonra örüyoruz.

30 cm ördükten sonra kol oyuntusu için ilmekleri 4+2+1 olarak keserek önleri ve arkayı ayrı ayrı örüyoruz. 13-14 cm örüp önde kol için kestiğimiz ilmeklerden sonra 44 ilmek kalmıştı şimdi yaka oyuntusu için ilmekleri 6+2+2++2+2+2 +2 olarak kesip tüm ilmekleri kapatıyoruz. Diğer tarafta aynı şekilde örülecek. Arka da yaka oyuntusu yapmıyoruz. Omuzları diktikten sonra yaka için 82 ilmek çıkarıp lastik örüyoruz . Kol lastiği içinde 80 ilmek çıkarıp lastik örüyoruz.

Bu güzel fermuarlı modeli isterseniz düğmelide yapabilirsiniz. Keyifli örgüler dilerim.

Written by

Sezer Arslan

1992 istanbul doğumluyum osmaniye korkut ata üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2016 yılından beri emekce.com sitesinde editörlük yapmaktayım web sektöründe çalışmalarda bulunmaktayım.