|

Sarı Kantoron Ve Antidepresan Özelliği

Sarı kantaron bitkisi, Batı Asya ve Kuzey Afrika da yetiştirilir. Sarı kantaronun canlı renklerde ve yıldız şeklinde çiçekleri vardır. Sarı kantaron çayının en önemli faydası panik atağa iyi gelmesidir. Sarı kantaron bitkisi yetiştirmek için herhangi bir bakım gerekmez. Yabani olarak her yerde yetişir. Sarı kantaron sakinleştirici olarak bilinir. İçerisinde bulunan etkenler ile antidepresan özelliği de bulunur. Sarı kantaron bitkisi genellikle medikal amaçlar için kullanılmaktadır.

Sakinleşmek, zinde kalmak ve sağlıklı yaşamak için tercih edilen bir bitkidir. Ayrıca gece uykusunda altına kaçırma sorunu olanlara iyi gelir. 9-12 yaş aralığındaki çocuklara yatmadan önce bir bardak sarı kantaron çayı verilmelidir. Haftada 2-3 kereden fazla verilmesi önerilmez. Eğer yetişkin biri alt ıslatma sorunu yaşıyor ise her gün tüketebilir. Bunun herhangi bir yan etkisi olmaz.

Vücudun zinde kalmasını sağlar. Ağrıları dindirici özelliği de vardır. Karamsar ve kötü ruh haline sahip kişilere de iyi gelir. Kişinin üzerindeki stresi azaltarak, kişiye rahatlık hissi verir. Ciddi derece de geçirilen depresyona da iyi geldiği bilinir. Antidepresan olarak ilaç şeklinde de alınabilir. Bitkinin antidepresan özelliğinin olduğu hayvanlarda yapılan deneyler ile kanıtlanmıştır.

Menopoz dönemi oldukça sıkıntılı bir dönem olduğu için menopoz döneminde de kişiye yardım eder. Depresyon ve ateş basmasının önüne geçer. Sinirleri gevşeterek rahatlama sağlar. Sarı kantaron bitkisi beyindeki sinir hücrelerinin kimyasal ileticileri serotoninleri tekrar emmelerini önler ve vücudun bağışıklık sisteminin işleyişindeki protein seviyesini azaltır. Akli denge, sinir ağrısında da kullanılan bir bitkidir. Ayrıca sarı kantaron beyindeki kimyasal serotonini daha uzun süre tutmaya yarar. Sarı kantaron özütleri antidepresan ilaçlar ile benzer etkileri olan placebolardan daha yüksek kalite olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca antidepresan ilaçlardan daha az yan etkiye sahiptir.

Yapılan araştırmalar sonucunda sarı kantaron, çok ağır geçirilen depresyonda pek etki göstermediği ortaya çıkmıştır. Hafif ve orta dereceli depresyonlarda oldukça etkili olmuştur. Sarı kantaron diğer ilaçlar ve şifalı otlar ile ciddi etkileşime girebilir. Bu nedenle ilaç tedavisi gören kişiler sarı kantaron kullanmadan önce doktora başvurmalıdır. Sarı kantaron, ciddi sorunlardan biri olan uykusuzluğu da gidermede etkilidir. Sarı kantaron bitkisini kullanan kişiler daha rahat uyur, daha az kederlenir. Sarı kantaron denemek isteyenler için; bir bardak kaynar suyun içine bir iki çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron koyulur. 10 dk kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra içilir. Böylece kişide rahatlama oluşur. Yan etkilere karşı sarı kantaron bitkisini, antidepresan kullananlar ve doğum kontrol hapı kullananlar denememelidir. Hamileler, çocuklar, yaşlılar ve ağır hastalığı olanlar da doktora sormadan kullanmamalıdır.


Genel kültür açısından da önemli bir yere sahip olan sarı kantaron bitkisinin birden fazla faydası vardır. Fakat yan etkileri de olduğu için dikkatlice araştırılıp kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Ve Huzurlu Günler Dilerim

 

Similar Posts