| |

Aloe Vera Jeli Ve Faydaları

Hemen hepimizin evinde, balkonunda yetiştirdiği ve belki de birçoğumuzun sadece bitki olarak gördüğü Aloe Veradan bahsedeceğiz. 400’den fazla türü bulunan Aloe bitkisinin sarı sabır olarakta bilinen tıbbi amaçlarla kullanılan çeşidinin ismidir Aloe Vera. Aynı zamanda ülkemizde de dünyada da bilinen en eski ve en çok kullanılan tıbbi bitkidir. Doğal yaşam alanı Kuzey Afrika, Hindistan ve Akdeniz’in güneyidir ancak söylediğimiz gibi bizler evimizde, balkonumuzda bile yetiştirebilmekteyiz. Çünkü zahmetli, nazlı bir bitki değildir. Ben videomuzda kendi Aloe Veramı nasıl yetiştirdiğimden kısaca bahsettim ve jeli nasıl çıkartılır anlatmaya çalıştım. Aloe Veranın faydalarından bahsedeyim biraz ve bir kaç tarif vereyim sizlere.

https://youtu.be/sjCgnwGxxO8

Yanıklar ve Yaranlamalar için;

İçerisinde bulunan bol miktarda vitaminler, proteinler ve bazı bileşikler sayesinde kollajen üretimini artırır ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Bu yüzden her türlü yanık, yaralanma gibi durumlarda kullanılabiliyor. Cildiniz tamamen yenilenene kadar yaralı bölgeye sürmenizde fayda vardır.

Sivilce ve Akneler için;

Jel antibakteriyel ve iltihap kurutucu özelliğe sahiptir. Bu yüzden özellikle ağrılı sivilceler ve akneler için iyice kuruyana kadar günde 2-3 defa sürebilirsiniz.

Kepeklere Karşı ve Saçınızı Yumuşatması için;

Kepek sorunu yaşıyorsanız Aloe Vera Jelini saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika şampuanınızla yıkayın zamanla kepeklerinizden kurtulun. Eğer sürekli kepek sorunu yaşıyorsanız, şampuanınızın içine aloe vera jeli eklemelisiniz. Hem kepeklerinizden kurtulacak hemde yumuşacık saçlara sahip olacaksınız.

 

Sinek ve Böcek Isırıkları için;

Aloe Vera jelinin antibakteriyel özelliği olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden sinek ve böcek ısırıklarının ciltte oluşturduğu yanma ve kaşıntı hissini yok eder. Isırılan bölge üzerindeki bakteri üremesini engeller. Isırılan bölge iyileşene kadar düzenli olarak kullanmalısınız.

Yaşlanma Belirtileri için;

Günde 1 defa 1 tatlı kaşığı jeli yüzünüzde kırışıklıkların oluşmaya başladağı bölgelere sürerseniz cildinizde görülen yıpranmışlık hissini tersine çevirmeye başlıyor. Bir kaç damla limon sıkarak kullanırsanız cildinize C vitamini dopingi yapmış oluyorsunuz. Aynı zamanda cilt lekelerinizde zamanla açılmaya başlıyor.

 

Saçlarınız için;

Banyoda çıktığınızda saçınız nemliyken veya kuruttuktan sonra ihtiyacınız kadar jeli saçınıza uygularsanız, saçınızdakı kabarmayı ve elektriklenmeyi önler. Saçınıza daha düz bir görünüm verir. Jelin içine birkaç damla limon sıkarsanız jöle olarak kullanabilirsiniz.

Cilt kızarıklıkları için;

Yüzünüzde yer yer kırmızılıklar varsa ve bundan rahatsız oluyorsanız yine aloe vera koşuyor imdadınıza. Bir yemek kaşığı dolusu jelin içine yarım fincan gül suyunu karıştırarak yüzünüze isterseniz boynunuza sürüyorsunuz. 20 dakika sonra soğuk suyla yıkayarak durulayın. Düzenli ve uzun süreli kullanımda cilt tonunuzun eşitlendiğini farkedeceksiniz.

Aloe Vera’nın bahsettiğimiz faydalarından çok daha fazlası var. Şimdilik bu kadarını paylaşabildik sizinle. Videomuzu izledikten sonra beğenmeyi ve kanalımıza abone olmayı unutmayın. Görüşmek üzere 🙂

 

 

 

 

 

Similar Posts