|

Depresyondaki Kadın Ne Yapmalıdır?

 

Kadın hassas duygusal yapısı nedeniyle depresyona girmeye çok açıktır. Ancak günümüzde pek çok kadın depresyona girdiğinin farkında bile olmadan aslında kendi kendini iyileştirmektedir. Tabii ki ilk önerilecek şey bir psikologdan profesyonel yardım almasıdır ancak birçok nedenden dolayı bunu yapamayan kadınlar oldukça çoğunluktadır.

 

Depresyondaki Kadın Kendini Daha İyi Hissetmek İçin Neler Yapabilir?

 

Öncelikle paniklememelidir ve bunun herkesin başına gelebileceğini bilmelidir. Çünkü  kadın doğası gereği hem çok güçlüdür, hem de çoğu şeyi tek başına halletmeyi hep bilmiştir. Bu da kendisine hep ek psikolojik yük getirmiştir. O yüzden biraz rahatlamalı, arkasına yaslanmalı ve en çok nelerden keyif aldığını düşünmelidir. Alışveriş depresyona en iyi gelen şeylerin hep başında gelmiştir. Sevdiği mağazaya gidip yeni koleksiyona göz atmak mutlaka iyi gelecektir ve kendini iyi hissettirecektir. Giyinme kabininde rengarenk ve değişik modelleri denemek, hangisinin daha iyi durduğunu düşünmek zihnini boşaltmasına yardımcı olacaktır. Ardından uzun zamandır gitmediğini fark ettiği kuaförüne gidip “Saçlarımı kestirmek istiyorum” cümlesini söylediğinde zaten yolu yarılamış demektir…

Depresyonun Etkilerini Azaltmak İsteyen Kadın Başka Neler Yapabilir?

 

Sevilen kız arkadaşlarla buluşmak, mis gibi sıcacık bir kahve ve yanında tarçınlı kurabiye tüm etkileri azaltabilir. Yıllardır görülmeyen kız arkadaşların neler yaptığından, en çok kabaran kekin tarifinden konuşmak ve biraz magazinden bahsederken atılan kahkahalar kadın için iyileştiricidir.

 

Kadın zaten çok güçlüdür. Her durumun üstesinden geldiği gibi bu durumun da üstesinden gelebilir. Günlük hayatta eşinin onu anlayışla karşılaması, onu dinlemesi, çocuklarıyla olan bağı depresyon etkilerinin en aza inmesine yardım eder. Birlikte ailece yenen akşam yemekleri, doğada yapılacak yürüyüşler, sinemada güzel bir film de tavsiye edilenler arasındadır. Tabii ki eğer tıbbi destek alıyorsa almaya devam etmeli ve önerilenlere harfiyen uymalıdır.

 

Similar Posts