| | | |

Diyet Pastalar

Diyet Pastalar

 

Pastalar, kilo almayı sağlayan karbonhidrat, protein ve yağı bünyesinde bulunduran yiyeceklerdir. Kalorileri de şeker ve yağlar sayesinde çok yüksektir. Un, meyve ve çikolata gibi katkı malzemelerde karbonhidrat değerini yükseltir. Her ne kadar kalorileri yüksek olsa da pastalarda diyete dahil edilebilir.

 

Pasta Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

 

– Dilimler mümkün oldukça ince alınmalıdır.

– Üstünden fazladan kaloriye sebep olan malzemeler ayrılmalıdır.

– Meyveli pastalara yönelinmelidir.

– Pastanın hamuru olabildiğince ince olmalıdır.

– Peynirli ve kremalı pastalardan uzak durulmalıdır.

 

Pastanın bir dilimi beslenme programlarında yaklaşık olarak yarım bardak su, 2 dilim ekmek ve 1 meyveye eşittir. Diyette olan bir kişi pasta yemek istiyorsa diyet listesinden bunları o gün için eksilterek bir dilim pasta kaçamağı yapabilir. Bunlar eksilterek pastanın diyet listesinde yapacağı dengesiz kalori dağılımını düzene koyacaktır.

 

Bazı Alternatif Diyet Pastalar

 

– Bir dilim (diyet) mozaik pasta, az olması ve dilimin ince olması şartı ile diyetinize dost bir pasta sayılabilir.

– Bir dilim meyveli parfe, yukarıda da belirttiğimiz gibi diyette olan insanların meyveli pastalara yönelmesi diyetlerinin kalori dengesi açısından çokta fazla bir dengesizlik çıkarmayacaktır.

– Kayısılı yulaf topları, çok az malzeme kullanarak ve pişirme zahmetine girmeden hazırlanan bu pasta diyet dostu pastalardan biridir.

– Tarçınlı incir uyutması, her mevsim yapılabilecek olan bu pastanın ana malzemesi kuru üzümdür. Bu pasta biraz zaman istese de kalori değeri bakımından diyet dostu bir pastadır.

– Şekersiz ve yağsız muffin, her ne kadar muffinler malzemelerinden dolayı kalorisi çok yüksek pastalar arasında olsa da malzemelerindeki küçük değişiklerle diyet dostu muffinler hazırlanabilir.

– Avokadolu puding, hafifliği ve rahat hazırlanması ile avokadolu puding de diyette yenebilecek pastalar arasında sayılabilir.

 

Similar Posts