Doğru Bir Market Alışverişi Nasıl Yapılır ?

  • Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlamalısınız ve bu listenin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Alışverişten önce hazırlanan listeler hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar hem de sağlıklı bir şekilde alışveriş yapmanıza olanak tanır.
  • Markete adım atar atmaz belki herşeyden almak isteyebilirsiniz. Bazen sadece bir ekmek almak için girdiğiniz marketten gereksiz yere birçok şey alarak çıktığınız olmuştur. Dolayısıyla alışverişe çıkmadan önce sadece sizin için gerekli olan reyonda alışveriş yapmak için kendinize söz vermelisiniz. Özellikle cips, çikolata ve dondurma reyonlarından uzak durmalısınız.
  • Alışverişe çıkmadan önce mutlaka karnınızı doyurmalısınız. Markete dolu mide ile giderseniz gereksiz gıdalara yönelme ihtimaliniz daha düşük olur.
  • Hazır gıdaları tamamen hayatımızdan çıkarmak kesinlikle mümkün değildir. İçerik bölümü kısa tutulmuşsa bu tür gıdalar daha sağlıklı olarak kabul görmektedir. İçerik listesi uzun olan gıdalardan uzak durmaya çalışmalıyız.
  • Tam tahıllı gıdalara yönelmeliyiz. Günümüzde market reyonlarında tam tahıllı makarna ya da kahverengi pirinçlere kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Kahverengi pirinç ile sadece 10 dakika da tane tane bembeyaz pilavlar yapılabilmektedir. Market alışverişinde beyaz gıdalar yerine kahverengi gıdalara yönelerek daha sağlıklı mutfak yiyecekleri tüketebilirsiniz.
  • Sebze ve meyveleri zamanında almaya özen göstermeliyiz. Günümüzde artık her sebze ve meyveye her mevsim de ulaşmak mümkün olmuştur. Ancak sağlıklı beslenebilmek için taze sebze ve meyve zamanında tüketilmelidir. Hangi sebze ve meyvenin doğru mevsim ürünü olup olmadığını fiyatından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Mevsimi olmayan sebze ve meyveler daha pahalı olur.
  • Henüz olgunlaşmamış sebze ve meyveleri almaya özen gösterin. Satın aldıktan bir iki gün sonra rengi değişen ya da püre haline gelen meyveleri tüketmektense tam olgunlaşmamış meyveleri almayı denemelisiniz.

Mutlu Alışverişler…

Similar Posts