Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

 

Faizsiz kredi veren bankalar ülkemizde fazla olmamakla birlikte ‘Katılım Bankası’ olarak geçen finans kuruluşlarıdır. Buradaki ‘katılım’ ifadesi,
faizsiz kredi temin edebilme önceliğini prensip edinmiş; kar ve zarara katılma oranının hesaplanmasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemi ile hizmet verme anlamına gelir.

FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR

Türkiye’de faizsiz olarak kredi veren finans kuruluşları şunlardır;

– Albakara Türk Katılım Bankası
– Kuveyt Türk Katılım Bankası
– Türkiye Finans Katılım Bankası
– Ziraat Katılım Bankası
– Vakıf Katılım Bankası

Yukarıda sayılan bankalar herhangi bir faiz oranı uygulamaksızın kredi temin edebilmektedirler Katılım bankalarındaki faiz uygulamama kuralı diğer bankalara oranla daha çok tercih edildikleri anlamına gelmez. Kredi temin eden diğer finans kuruluşları da uygun faiz oranları çıkararak özellikle vadeyi yüksek tutan politikaları ile özellikle bireysel müşterileri cezbetmektedir.

PROSEDÜR FARKLILIKLARI VAR MIDIR?

Katılım Bankası ve normal banka arasında kredi çekim işleminde farklılıklar olabilir. Bazı bankalar kefil isterken, bazıları ise kefilsiz bir şekilde kredi çıkarma imkanı sunabilirler. Sermaye Piyasası Denetleme Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu. İlgili yasalara dayanarak her bankanın kendi prosedürlerini uygulamalarına imkan vermektedir.
Örnek olarak; Ziraat Katılım Bankası müşterilerine kredi için sadece kendi bankasında hesap açmalarının yeterli olduğu hükmünü koyarken. Albaraka Türk Katılım Bankası kredi koşuluna kefil şartını ekleyebilir.

Ziraat ve Vakıf Katılım Bankaları özel olmayan, devlete bağlı olan bankalar oldukları için prosedür hemen hemen aynı şartlarda işlese de diğer bankalar özel ortaklıklara ait olduğu için hepsi kredi koşullarını kendi iç mevzuat ve tüzüklerine göre belirleyebilirler.

VADE SÜRESİ

Faizsiz kredi veren katılım bankaları ve faiz uygulayan bankalar arasında vade olarak fazla bir değişiklik yoktur. Yine bankalar kendi mevzuatlarına göre vade gün sayısı koymaktadırlar.

Similar Posts