İnşaat Sektöründeki İş Olanakları

 

Özellikle ekonomik anlamda gelişmiş bir yapıya sahip olmak istiyorsak bazı sektörlere yatırım yapmalıyız. Bu sektörleri iki ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar hizmet sektörü ve özel sektördür. Bu sektörler de kendi içlerinde kollara ve dallara ayrılır. Hizmet sektörü kişilerin devlet yani kamu kurumlarında istihdam edilme şeklidir. Özel sektör ise bireysel şirketlerde veya fabrikalarda özel şahısların kişileri istihdam ettiği ve yatırımlar yaptığı alandır. Özel sektör ve hizmet sektörünün önem verdiği bazı alanlar vardır. Bu alanlar üretim, geliştirme ve pazarlama gibi yapısal kollardır. Üretim sektörü Türkiye de genel anlamda inşaat sektöründen çok iyi paralar kazanmaktadır. İnsanlar inşaat sektörünün hiç bir zaman bitmeyeceği kanısına vararak yatırımlarının büyük bir kısmını bu sektöre yapmışlardır.

İnşaat Sektöründe Para Akışı

 

Türkiye de üretimin büyük bir kısmını teşkil eden inşaat sektörünün olanakları çok geniştir. İnşaat sektörüne yönelecek kişiler proje alanında veya saha koşullarında veya ofislerde çalışabilirler. Bu sektörlerin para kazanım oranları işin zorluk derecesi ve özgün olmasıyla doğru orantılıdır. Eğer ki proje kısmında çalışıyorsanız. Özgün proje yapıları üreterek daha fazla para kazanma imkânı bulabilirsiniz. İnşaat sektörünün birçok yandan eleman ihtiyacı vardır. Bu elemanlar vasıfsız kişilerden ustasına kadar sahada çalışacak kişilerdir. İnşaat sektörü sürekli olarak gelişmekte ve gelişim hususunda yeni kişilere istihdam kapısı açılmaktadır.


 

İnşaat Sektörünün Yapısı

 

İnşaat sektöründe bir inşaat firması arsa konusunda kişiler ile anlaşır. Gerekli olan teknik vasıflı kişilere yani mimar, mühendis gibi kişilere giderek proje kısmında anlaşır. İnşaatın projesi bittiğinde ise sahada çalışacak olan kişilerle anlaşılır. Bu anlaşma sonucunda inşaat firmalarının cebinde baya bir para azalır. İnşaat bittiğinde ise o binalar yüksek maliyetli fiyatlara satılır. İnşaat yapımı her bakımdan çaba ve para isteyen bir sektördür. Türkiye de son zamanlarda konutların fiyatları artmıştır. Bu artışın en büyük sebepleri arasında artan inşaat firma sayısının da etkisi vardır. Yeni inşaat firmalarının oluşması demek yeni rekabet ortamlarının oluşması demektir. Türkiye de inşaat sektörüne olan yatırım azalmayacak aksine daha da artacaktır.

 

Similar Posts