| |

Hangi Hayvan Nasıl Pişirilmelidir?

 

Hayvansal gıdalar protein ve yararlı yağlar açısından bizler için çok gerekli. Tavuk, balık, hindi, koyun, kuzu ve inek eti çoğu sofranın vazgeçilmezi.

 

Omega 3 Deposu Balık

 

Balığın faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğinde Omega 3, A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındırıyor. Beyin fonksiyonlarını geliştirdiğinden özellikle gelişim çağındaki çocukların haftada 2-3 kez tüketmesi gerekiyor. Hamsi gibi küçük balıklar tavada mısır unu ile kızartıldığında oldukça lezzetli oluyor. Levrek, kalkan ve alabalık gibi büyük balıklar ızgarada ya da fırında yapılıyor.

 

En Çabuk Pişen Gıda

 

Tavuk uygun fiyatı, çabuk pişmesi ve farklı şekillerde hazırlanabilmesi nedeni ile çok tercih ediliyor. Haşlama, ızgara, kızartma gibi birçok yöntemle hızlı bir şekilde pişirilebiliyor. Ama organik olanlar çiftlik tavuklarından daha geç piştiği için düdüklü tercih edilmelidir.

 

Hindi Tavuk Alternatifi Olabilir

 

Günümüzde tavuk çiftliklerde hormonla yetiştiriliyor. Bu da bazı kişileri tavuk yerine ona yakın bir lezzet hindiye yöneltiyor. Hindi eti tavuğa göre daha yağsız ve uzun sürede pişiyor. Haşlama yerine yağda kızartma ya da sebzelerle sotelemek daha lezzetli olmasını sağlıyor.


Koyun Eti Yağlı ve Lezzetli

 

Kendine has kokusundan dolayı çoğu kişi koyun etini pek sevmiyor. Ama etinin yağlı ve yumuşak oluşu daha lezzetli ve yararlı olmasını sağlıyor. Kokusunu sevmeyenler haşlama suyuna biberiye, sarımsak ve defneyaprağı atabilir. Yoğun kokulu ot ve sebzeler etin kokusunu baskılayacaktır. Yağlı olduğundan ızgarası da yapılabilir.

 

Dana ve İnek

 

En çok tercih edilen hayvan etleri dana ve inek. Kıyma olarak çektirip köfte yapılabilir. İri kemikli olanlarını haşlamak en doğru seçim olacaktır. Bu etleri ızgarada tereyağı ile pişirmek, kuşbaşı olarak sebze yemeklerinde kullanmak da lezzetli sonuçlar verecektir.

 

Similar Posts