Motifli Sarı Bayan Bluz Nasıl Örülür ?

 

Emekce.com olarak örgü severlere birbirinden güzel örgüleri en detaylı ve anlaşılır biçimde hazırladığımız yazılarımızla sunmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda motifli çok şık bir örgü bluz örgü anlatımı sizleri beklemekte;

Malzemeler: 3 numara tığ ile, 4 yumak sarı iplik kulanalım, örgü şekilleri (trabzan, file örgü, sık iğne)

ARKA ve ÖN:

 • Yukarıda bulunan diyagram üzerindeki motifden 32 tane yaparız, yine yukarıda bulunan beden şeması gibi birleştirelim.
 • Örgümüzün yaka kısmı için 3’er motif daha yapalım ve yaka kısmını oluşturalım.
 • Örgümüzde ki motif sayısı toplam 38 adet tam motif, 4 adet de yarım motif olacak şekilde öreceğiz, omuz kısımlarını yine beden şemasında olduğu gibi ekleyelim ve bitirelim.
 • Örgümüzün ön parçasını da aynı arka kısım gibi öreceğiz.

KOLLAR:

 • 1 .sıra: Yukarı da bulunan beden şemasına bakarak, yerden kol kısmı için 1 sıra file örgüsü yapalım.
 • 2. sıra: 5 tane file örgüsü yapalım, 6. fileye geldiğimizde 4 tane trabzan örgüsü yapalım, 5 adet file örgüsü yapalım, 6.fileye geldiğimizde 4 tane trabzan örgüsü yapalım ve bu  şekilde devam edip sırayı tamamlayalım.
 • 3, ve 4.sıra: örgümüze bu iki sıra bitene kadar file örgüsü yaparak devam edelim.
 • 5. sıra: Örgümüzün 2.sırasında yaptığımız trabzan örgüleri ortalayalım ve 5 file örgüsü yapalım, 6. fileye geldiğimizde 4 tane trabzan örgü yapalım, 5 file örgüsü yapalım, 6. fileye geldiğimizde 4 tane trabzan örgüsü yapalım ve bu şekilde devam edip sırayı tamamlayalım.
 • 6.ve 7.sıra: Örgümüze bu iki  sıra bitene kadar file örgüsü yaparak devam edelim.
 • 8.sıra: Örgümüzün 2.sırasından başlayıp modeli tekrar ederek 27 cm uzunluğunda örelim, son sıraya geldiğimizde 1 file örgüsü içine 1 sık iğne yapalım, 1 zincir örgüsü çekelim, yine aynı yere batarak 3 tane trabzan örgüsü yapalım, alt sıradaki file örgüsü sık iğnesine 1 trabzan örgüsü yapıp, yanındaki file örgüsüne geçelim, 1 sık iğne, 3 trabzan örgüsü yaparak aynı işlemleri tekrar edelim, sırayı tamamlayalım ve kol bitirelim.
 • Örgümüzün diğer kolunu da değiştirmeden aynı biçimde örelim.

FİLE ÖRGÜ:

 • 1 .sıra: Zincir çekelim, 1 cm uzunluğunda ara verelim ve alt sıraya da sık iğne ile bağlantı yapalım, zincir çekeriz, 1 cm uzunluğunda ara vererek alt sıraya da sık iğne ile bağlantı yapalım  örgümüze bu şekilde devam ederek sırayı tamamlayalım.
 • 2. sıra: örgümüzün 1.sırasında çektiğimiz zincirin ortasında kalan kısma sık iğne yaparak bağlantı yapalım, zincir çekelim, alt sırada yaptığımız zincirin orta kısmına sık iğne yaparak bağlantı yaparız örgümüze bu şekilde devam ederek sırayı tamamlarız.
 • 3. sıra: 2.sıradan itibaren örneği tekrarlayalım.

SIK İĞNE İLE BAĞLANTI:

Tığımızın üzerine iplik dolamadan alt sıraya batalım, tığa iplik alalım, battığımız yerden 1 ilmek çekelim, bu ilmeği tığın üzerindeki ilmeğimizin içinden geçirelim.

TRABZAN:

Tığımızın üzerine iplik alalım, alt sıraya batalım, tığımıza iplik alarak battığımız yerden 1 ilmek çekelim, tığımızın üzerine iplik alalım, tığımızda oluşturduğumuz 3 ilmekten 2 tanesinin içinden geçirelim, tığa tekrar iplik alalım, tığımızın üzerinde oluşan 2 ilmeğimizin içinden geçerek tığımızda 1 ilmeğimiz kalır örgümüze bu şekilde işlemleri tekrar ederek devam edeceğiz.

SIK İĞNE:

Tığımızın üzerine iplik almadan alt sıraya batarız, tığa iplik alalım, battığımız yerden 1 ilmek çekelim, tığa iplik alalım, tığımızın üzerinde oluşturduğumuz 2 ilmeğin içinden geçerek tığımızda kalan 1 ilmekle işlemleri tekraredelim.

Similar Posts