Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır 2018

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır 

Gereklilikler

Mutfaklar evde yaşayan tüm kişilerin sağlığını doğrudan ilgilendirmesi açısından en önemli alanlardır. Restoran, lokanta ve kafe vb. gibi yerler ise birçok insanın sağlığını ilgilendirmesi açısından ayrıca önem taşır. Bu mekanlarda düzen kurmak göz estetiğine hitap ediyor gibi görünmesine rağmen dolaylı olarak hem iş gücüne hem de hijyen kurallarına da uyumlu olması hedeflenmelidir. Mutfak tezgahı, evye, dolapların estetik, iş gücü ve hijyen kuralları gereklilikleri sağladığından emin olunmalıdır. Bu kurallara uygun değilse dekorasyon yenilenmelidir. Bu hususlar sağlandıktan sonra mutfağı bütüncül bakış açısı ile ele almak gerekir.


Düzen Sağlamak

Mutfakta yemek hazırlığı ve yiyecek artıklarının atıldığı küçük çöp kutusu evyeye en yakın yer olacak şekilde konumlandırılmalıdır. (Küçük çöp kutusu iş bittikten sonra mutfak dışında bulunacak ana büyük çöp kutusuna nakledilmelidir.) Büyük tencere, tava gibi büyük hacimli mutfak gereçleri mutfak tezgahının altında bulunan evyeden uzak içine her hangi bir yabancı madde kaçmayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Günlük olarak en çok kullanılan tabaklar üst raflarda ve hemen ulaşılabilecek dolapta muhafaza edilmelidir. Çatal, kaşık ve bıçaklar ise yine evyeye yakın uygun muhafaza kapları içerisinde mümkünse çekmecelerde muhafaza edilmelidir.

Mutfak için yardımcı araçlar; mutfak robotu, blender, mikser vb. nemden, sudan ve mutfak ocağından en uzak şekilde muhafaza edilmelidir. Bulaşık makinesi genelde pis su gideri evye yakınında olması sebebiyle evye tezgahının altına monte edilmelidir. Küçük fırın ev kazalarının etkilerini en aza indirmek maksadıyla mutfak ocağı, evyeden uzakta konumlandırılmalıdır. Buzdolabı yemek hazırlama malzemelerini muhafaza etmesi nedeniyle mutfak ocağından uzak yemek hazırlanması için kullanılan alana yakın konumlandırılmalıdır. Mutfak yeterince geniş olması durumunda genelde yemek yeme için kullanılmaktadır. Bu durumda masa evyeden, mutfak ocağından yeterli uzaklıkta konumlandırılmalıdır.

Similar Posts