Son zamanların modası el örgüsü bebek battaniyesi, bebeğinize kendi ellerinizle örebilmeniz için açıklamalı olarak anlatımı yazımızda bulabilirsiniz.

Malzemeler

A renkte (ana rengimiz) 7 yumak ip

B renkte 1 yumak ip

C renkte 1 yumak ip

D renkte 1 yumak ip

E renkte 1 yumak ip

F renkte 1 yumak ip

3.5 mm tığ

Yapılışı

Aşağıda verdiğimiz renk kombinasyonlarını kullanarak toplam 42 adet kare yapın;

14 Adet yapılacak: 1. Halka A rengi olacak 2. Halka D rengi olacak 3. Halka C rengi olacak 4, 5 ve 6 Halka A rengi olacak

7 Adet yapılacak: 1. Halka  A rengi olacak 2. Halka E rengi olacak 3. Halka D rengi olacak  4, 5 ve 6 . Halka A rengi olacak

7 Adet yapılacak: 1. Halka A rengi olacak 2. Halka E rengi olacak 3. Halka F rengi olacak 4,5 ve 6. Halka A rengi olacak

4 Adet yapılacak: 1. Halka C rengi olacak 2,3,4,5 ve 6. Halka  A rengi olacak

3 Adet yapılacak: 1. Halka B rengi olacak 2,3,4,5 ve 6. Halka A rengi olacak

7 Adet yapılacak: 1 ve 2. Halka A rengi olacak 3. Halka B rengi olacak 4,5 ve 6. Halka A rengi olacak

Başlangıç Halkası: 4 zincir çekin, halka oluşturmak için ilk zincir içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin.

1. Halka: Halkanın içine çalışarak 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), 11 brit yapın. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin bitirin.

2. Halka: Önceki halkadaki brit ilmek arasındaki ilk boşluk içine yeni rengi ekleyin, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), aynı boşluk içine 1 brit 1 zincir yapın, önceki halkadaki brit ilmek arasındaki sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın bu şekilde sona kadar tekrar edin. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin bitirin.

3. Halka: Önceki halkadaki ilk 1 zincir boşluk içine yeni rengi ekleyin, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin ), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir çekin, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir çekin, bunu sona kadar tekrar edin, başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin, bitirin.

4. Halka: Önceki halkadaki ilk 1 zincir boşluk içine yeni rengi ekleyin, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 2 zincir 3 brit yapın (köşe çalışıldı) 1 zincir çekin, (sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir, 3brit 2 zincir 3 brit 1 zincir yapın ) parantez içindeki kısmı sona kadar tekrar edin. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Çevirmeyin.

5. Halka: Sonraki zincir boşluk içine kapatma zinciri, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 2 zincir 3 brit yapın, (köşe yapıldı), 1 zincir çekin, ( 3 brit yapın, sonraki 3 boşluğun içine 1 zincir 3 brit 2 zincir 3 brit 1 zincir çekin), parantez içindeki kısmı 2 kere daha tekrar edin, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Çevirmeyin.

6. Halka: Sonraki zincir boşluk içine kapatma zinciri çekin, 3 zincir çekin (ilk brit olarak kabul edin ), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 2 zincir 3 brit yapın (köşe yapıldı) , 1 zincir çekin, ( 3 brit yapın, sonraki 4 boşluğun içine 1 zincir 3 brit 2 zincir 3 brit 1 zincir yapın ), parantez içindeki kısmı 2 kere daha tekrar edin, 3 brit yapın, sonraki 2 boşluk içine 1 zincir çekin. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Bitirin.

Motifleri Birleştirelim

6 kare eninde 7 kare boyunda birleştirelim.

Birleştirme işleminde E ipliğini kullanın. Kareler yan yana ve doğru yüzü yukarda olacak şekilde motifleri yerleştirin. ilk 2 kare ile başlayın ve solunuzdaki kare ile başlayın, ilk ilmek yalnızca arka halkasına tığı batın 1 sık iğne çalışın. Sona kadar tekrar edin. Tüm kareleri aynı yöntemi kullanarak birleştirin. Oluşan her bir kare şeridini aynı yöntemle birleştirin.

Bordür ( Kenarları )

1.Halka:  E ipliğini kullanarak birleştirdiğiniz motiflerin motiflerin etrafına yalnızca arka halkaları üzerine sık iğne, her köşe boşluk içine 1 sık iğne 1 zincir 1 sık iğne yapın bitirin.

2.Halka: C ipliğini ekleyin ve 1. halka ile aynı şekilde çalışın.

3.Halka: E ipliğini ekleyin etrafındaki her ilmek içine yarım brit, her köşe boşluk içine 1 yarım brit 1 zincir 1 yarım brit çalışın.

4.Halka: E ipliği ile devam ederek 3. halka ile aynı şekilde çalışın.

5.Halka: B ipliğini ekleyerek 3.halka ile aynı şekilde çalışın.

6.Halka: E ipliğini ekleyin etrafındaki her ilmek içine sık iğne, her köşe boşluk içine 1 sık iğne 1 zincir 1 sık iğne çalışın bitirin.

Battaniyemiz hazır.

Güle Güle Kullanmanız Dileğiyle…

 

 

 

 

Written by

Sezer Arslan

1992 istanbul doğumluyum osmaniye korkut ata üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2016 yılından beri emekce.com sitesinde editörlük yapmaktayım web sektöründe çalışmalarda bulunmaktayım.