Tığ İşi Bebek Battaniyesi

Son zamanların modası el örgüsü bebek battaniyesi, bebeğinize kendi ellerinizle örebilmeniz için açıklamalı olarak anlatımı yazımızda bulabilirsiniz.

Malzemeler

A renkte (ana rengimiz) 7 yumak ip

B renkte 1 yumak ip

C renkte 1 yumak ip

D renkte 1 yumak ip

E renkte 1 yumak ip

F renkte 1 yumak ip

3.5 mm tığ

Yapılışı

Aşağıda verdiğimiz renk kombinasyonlarını kullanarak toplam 42 adet kare yapın;

14 Adet yapılacak: 1. Halka A rengi olacak 2. Halka D rengi olacak 3. Halka C rengi olacak 4, 5 ve 6 Halka A rengi olacak

7 Adet yapılacak: 1. Halka  A rengi olacak 2. Halka E rengi olacak 3. Halka D rengi olacak  4, 5 ve 6 . Halka A rengi olacak

7 Adet yapılacak: 1. Halka A rengi olacak 2. Halka E rengi olacak 3. Halka F rengi olacak 4,5 ve 6. Halka A rengi olacak

4 Adet yapılacak: 1. Halka C rengi olacak 2,3,4,5 ve 6. Halka  A rengi olacak

3 Adet yapılacak: 1. Halka B rengi olacak 2,3,4,5 ve 6. Halka A rengi olacak

7 Adet yapılacak: 1 ve 2. Halka A rengi olacak 3. Halka B rengi olacak 4,5 ve 6. Halka A rengi olacak

Başlangıç Halkası: 4 zincir çekin, halka oluşturmak için ilk zincir içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin.

1. Halka: Halkanın içine çalışarak 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), 11 brit yapın. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin bitirin.

2. Halka: Önceki halkadaki brit ilmek arasındaki ilk boşluk içine yeni rengi ekleyin, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), aynı boşluk içine 1 brit 1 zincir yapın, önceki halkadaki brit ilmek arasındaki sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın bu şekilde sona kadar tekrar edin. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin bitirin.

3. Halka: Önceki halkadaki ilk 1 zincir boşluk içine yeni rengi ekleyin, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin ), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir çekin, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir çekin, bunu sona kadar tekrar edin, başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin, bitirin.

4. Halka: Önceki halkadaki ilk 1 zincir boşluk içine yeni rengi ekleyin, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 2 zincir 3 brit yapın (köşe çalışıldı) 1 zincir çekin, (sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir, 3brit 2 zincir 3 brit 1 zincir yapın ) parantez içindeki kısmı sona kadar tekrar edin. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Çevirmeyin.

5. Halka: Sonraki zincir boşluk içine kapatma zinciri, 3 zincir çekin ( ilk brit olarak kabul edin), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 2 zincir 3 brit yapın, (köşe yapıldı), 1 zincir çekin, ( 3 brit yapın, sonraki 3 boşluğun içine 1 zincir 3 brit 2 zincir 3 brit 1 zincir çekin), parantez içindeki kısmı 2 kere daha tekrar edin, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Çevirmeyin.

6. Halka: Sonraki zincir boşluk içine kapatma zinciri çekin, 3 zincir çekin (ilk brit olarak kabul edin ), aynı boşluk içine 2 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 1 zincir yapın, sonraki boşluk içine 3 brit 2 zincir 3 brit yapın (köşe yapıldı) , 1 zincir çekin, ( 3 brit yapın, sonraki 4 boşluğun içine 1 zincir 3 brit 2 zincir 3 brit 1 zincir yapın ), parantez içindeki kısmı 2 kere daha tekrar edin, 3 brit yapın, sonraki 2 boşluk içine 1 zincir çekin. Başlangıç 3 zincirinin içine 1 kapatma zinciri ile birleştirin. Bitirin.

Motifleri Birleştirelim

6 kare eninde 7 kare boyunda birleştirelim.

Birleştirme işleminde E ipliğini kullanın. Kareler yan yana ve doğru yüzü yukarda olacak şekilde motifleri yerleştirin. ilk 2 kare ile başlayın ve solunuzdaki kare ile başlayın, ilk ilmek yalnızca arka halkasına tığı batın 1 sık iğne çalışın. Sona kadar tekrar edin. Tüm kareleri aynı yöntemi kullanarak birleştirin. Oluşan her bir kare şeridini aynı yöntemle birleştirin.

Bordür ( Kenarları )

1.Halka:  E ipliğini kullanarak birleştirdiğiniz motiflerin motiflerin etrafına yalnızca arka halkaları üzerine sık iğne, her köşe boşluk içine 1 sık iğne 1 zincir 1 sık iğne yapın bitirin.

2.Halka: C ipliğini ekleyin ve 1. halka ile aynı şekilde çalışın.

3.Halka: E ipliğini ekleyin etrafındaki her ilmek içine yarım brit, her köşe boşluk içine 1 yarım brit 1 zincir 1 yarım brit çalışın.

4.Halka: E ipliği ile devam ederek 3. halka ile aynı şekilde çalışın.

5.Halka: B ipliğini ekleyerek 3.halka ile aynı şekilde çalışın.

6.Halka: E ipliğini ekleyin etrafındaki her ilmek içine sık iğne, her köşe boşluk içine 1 sık iğne 1 zincir 1 sık iğne çalışın bitirin.

Battaniyemiz hazır.

Güle Güle Kullanmanız Dileğiyle…

 

 

 

 

Similar Posts