Astrolojik fallara nasıl bakılır?

 

 Her insanın astrolojiye merakı vardır. Günümüz toplumlarında yoğun iş temposuyla zaman zaman geleceğimize yön verilememektedir. Kişiler psikolojisini rahatlatmak amacıyla da çeşitli fallara bakan kişilere gitmektedir. Gelecekle ilgili verilen bilgiler sayesinde bireyler az da olsa rahatlamaktadır. 

 

Astroloji ve fal aynı anlama mı gelmektedir?  

 

Günlük hayatta fal ve astroloji aynı anlamda kullanılmaktadır. Âmâ aslında aynı anlama gelmemektedir. Astroloji bir bilim iken fal diğer bir deyişle uydurmasyon bir kavramdır. Astroloji aynı zamanda fen bilimlerinin bir alt dalıdır. Astrolojide temel olay yıldızların yer olayları üzerindeki etkisini incelemektir.  

 

Astroloji çeşitleri nelerdir? 

 

Çok çeşitli astroloji alt bilim dalları vardır. Bunlardan bazıları klasik astroloji, modern astroloji, Hint astrolojisi, Çin astrolojisi, Kızılderili astrolojisi ve Mitolojik astroloji gibi çeşitleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan çeşidi Modern astrolojidir. 

 

Astrolojik fallara nasıl bakılır? 

 

İlk olarak bir kişinin yıldızını öğrenmek için Ebced hesabı denilen bir yöntem uygulanır. Her yıldız aynı zamanda bir burca karşılık gelmektedir. Karşılık gelen burçlar sayesinde kişinin yıl içinde başına gelecek iyi veya kötü olaylar hakkında bilgi edinilebilir. Astrolojik fallar bakılırken kişinin asıl ismi ile kendi ismi belli bir tabloya göre toplanır ve belli bir sayıya bölünür. Kalan numaralara göre on iki adet burçtan biri bireyin burcu kabul edilir. 

 

Bu on iki adet burcun haricinde Çin astrolojisine ait bir takım burçlar da vardır. Çin astrolojisinde daha farklı hesaplar yapılmaktadır. Mesela bu astrolojiye göre başlangıç tarihi 4 Şubat olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Çin Astrolojisinde Güneş’in etkisi değil Ay’ın etkisi dikkate alınır. Çin Astrolojisindeki burçlar şöyledir; Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuzdur. Çoğu zaman klasik astrolojideki burçlarla uyum sağlasa da zaman zaman farklılıklar olmaktadır. En temel farklılık Güneş ve Ay’ın etkisi olduğu düşünülmektedir. Fakat böyle düşünmeyen kişiler de vardır. 

 

Similar Posts