|

Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?

 

Vitaminler, vücudumuzdaki tepkimeler için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Vitaminler sağlık alanında oldukça önemli bir yer tutar. Vücudumuzda üretilen vitaminler olduğu gibi üretilemeyen ve dışarıdan alınması gereken vitaminler de mevcuttur.

 

A Vitamini

 

A vitamini yağ içinde çözünebilen vitaminler arasındadır. Hastalıklara karşı direnci arttırır, vücudumuza sağlıklı bir gelişim imkanı sunarken sağlıklı göz, cilt, diş ve tırnaklara sahip olmamızda bize yardımcı olur. A vitamini havuç, şalgam, ıspanak, kabak gibi besinlerde bulunur. Bu vitaminin eksikliğinde deri ve göz hastalıkları görülmeye başlanır.

 

B1 Vitamini

 

Bu vitamin kas ve beyin hücreleri çalışmalarında kullanılır. B1 vitamini su içinde çözünen sekiz vitaminden bir tanesidir. Vücudun ihtiyacı kadar alınmadığında iştahsızlık, huzursuz olmak, dikkat dağınıklığı gibi belirtiler oluşur. Bu vitamin balık, fındık, tohumlar, bezelye, buğday gibi besinlerde bulunur.

 

B2 Vitamini

 

Bu vitaminin görevi genel olarak enerji üretimidir. Vücudumuzda depolanamayan bir vitamin türü olup günlük alınması gerekir. Bu vitamin süt, yoğurt, avokado, mantar gibi besinlerde bulunmaktadır. Bir insanda B2 vitamini eksik olursa ağız içinde oluşan yaralar, deride oluşan yaralar, kilo kaybının oluşması gibi belirtiler oluşur

 

B3 vitamini

 

B3 vitamini vücudumuzda kullandığımız karbonhidratı dengeleyen ve vücudumuzun metabolizmasını hızlandıran vitamindir. Bu vitamin aynı zamanda sindirim ve sinir sistemleriyle birlikte derimiz içinde oldukça faydalıdır. Eksikliğinde hafıza sorunları, mide ve bağırsak sorunları gibi sorunlar görünür. B3 vitamini dana eti, tavuk, brokoli, mantar, karnabahar, fıstık, makarna gibi yiyeceklerde bulunur.

 

C Vitamini

 

Vücut direncini hastalıklara karşı arttırır. Demirin vücut içerisine alımını sağlar. Ağız sağlığında diş ve diş etini güçlendirir. Bu vitamin eksikliğinde cilt de kırışıklık, yaralanmaların geç iyileşmesi gibi etkenler meydana gelir. C vitamini içeren limon gibi asitli besinleri mide yanması olduğunda yenirse bu besinler mide yanmasını arttırabilir. Bu vitamin yeşil ve kırmızı acı biber, dolmalık biber, çilek, brokoli, kivi, portakal gibi besinlerin içerisinde bulunmaktadır.

 

D Vitamini

 

D vitamini kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Bunun yanında diş yapısının oluşumunda ve bu yapının korunmasında da oldukça büyük etkiye sahiptir. Vücudun D vitamini ihtiyacı en fazla güneşten karşılanır. D vitamini güneşin dışında süt ve süt ürünlerinde, balık yağında, somon, uskumru gibi balıklarda, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde bulunmaktadır. Bu vitamin eksik olursa kas ve kemik güçsüzlüğüne, ilerleyen dönemlerde kemik erimesine kadar gidebilir.

 

E Vitamini

 

Bu vitamin havanın olumsuz etkilerine karşı ağız sağlığımızı ve akciğerlerimizi korur. E vitamini aynı zamanda kırmızı kan hücrelerimiz, kaslarımız, diğer doku ve hücrelerimiz içinde gereklidir. Bu vitamin A vitaminin alınma ihtiyacını azaltır. Kesin kanıtlanmamış olsa da kansere karşı iyi geldiği düşünülmektedir. E vitamini eksikliğinde anemi hastalığına sebep olur. Bu vitamin ıspanak, kırmızı et, brokoli gibi yiyeceklerde bulunur.

Sağlıklı Günler…

 

Similar Posts