Büyük Beden Elbise Seçimi Nasıl Olmalı

Pek çok kişi için büyük beden elbise seçimi çok zordur. Bu zorluk sadece kilolardan kaynaklanmaz. Hangi elbise modelinin kendileri için uygun olduğunu bilmezler. Büyük beden elbise seçerken vücut tipi iyi bilinmeli ve bu doğrultuda elbiseye karar verilmelidir. Bu kural sadece elbise seçerken değil pantolon, bluz, kazak seçerken de geçerlidir.

   Pantolon Seçimi

Pantolon seçiminde dar ya da üste yapışan modeller seçilmemeli, belin üstünden ayak bileklerine kadar düz inen boru kesim pantolonlar seçilmelidir. Bu sayede bacaklar daha uzun kalçalar daha dar görülebilir. Pantolon daima kalçaya oturmalı ve deliği civarında iliklenmelidir. Göbek deliğinin altındaki pantolonlar tercih edilmemelidir.

  Bluz ve Tişört Seçimi

Bluz veya tişört seçerken ise boyun kısmına dikkat edilmelidir. V kesim bluzlar seçilebilir. Uçuşan kumaşlar ise kişiye daha fazla avantaj sağlayabilir. Özellikle boyun ve yüz bölgesine yakın kıyafetler giyilebilir. Kıyafete uygun aksesuar kullanmak da kişinin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dar kıyafetler yağların göze batmasına neden olacağını için tercih edilmemelidir.

   Elbise Seçimi

Eğer kişi büyük basenlere sahip ise basene yapışan modellerden uzak durmalı, düz inen etekli elbiseleri kullanmalıdır. Uzun etekli elbise modellerinde belden oturmalı, kemerli kısa kollu veya straplez modellerdeki elbiseler tercih edilmelidir.

Elbiselerdeki baskı ve tasarımlar da oldukça önemlidir. Yatay çizgili kıyafetler kişiyi daha da kilolu gösterir, dikey kıyafetli çizgililer daha zayıf göstermektedir. Çizgili elbiseler de ise ince çizgili desenler tercih edilmelidir. Büyük enine çizgilerden uzak durulmalıdır. Hem ince çizgili hem de koyu renkler tercih edilir ise daha da ince görünüme sahip olunabilir. Çizgili kıyafetler düz renkler ile kombin edilebilir. Balık yakalı kazaklar ve fırfırlı elbiseleri özellikle geniş basenli bayanlar tercih etmelidir. Eğer üst taraf geniş ise bol kesimli etekler tercih edilebilir. Göbek kısmı geniş kişilerin göğüslerin altından başlayan elbiseler giyilebilir. Belini daha ince göstererek kusurların örtülmesinde fayda sağlar.

 

  Renk Seçimi

Büyük beden abiye ve elbise seçiminde dikkat çekmek istenilen bölgede açık rengin, koyu rengin ise fazla kilolu olan bölgeleri gizlemede etkisi vardır. Böylece tek renk giyme zorunluluğu yok olur. Koyu tenli cilde sahip kişiler pastel ve soft renkler ile ışıltı yakalayabilir. Büyük beden abiye seçiminde fazla fırfırlı ve işlemeli modellerden uzak durulmalıdır. Çünkü kıyafetler de fırfır ve işleme olması kullanılan bölgeyi daha dolgun gösterir. Büyük beden elbise seçiminde sade ve şık takılar elbiseler ile bütünlenerek güzel görünüm sağlanabilir. Aynı zamanda ayakkabı ve çanta seçimi de kıyafetlerle kombin yapma da önemli etkiler sağlar. Büyük bedene sahip kişiler tamamen siyah giyinmek zorunda değildir. Çikolata kahvesi veya lacivert renkler de kişileri daha ince gösterebilir. Üste renkli bir bluz giyiliyor ise alt için koyu renkler tercih edilebilir. Bol kıyafetler vücudun en kilolu yerine tam oturduğu için o bölgelerin daha geniş görünmesine neden olur. Bunun için bol kıyafetlerden uzak durulmalı ve tunik, kalem etek tercih edilmelidir.

  Jean Seçimi

Jean seçiminde ise boot- cut parçalar tercih edilmelidir. Boot- cut’lar topuklu ayakkabılar ile tamamen kapatılır ise bacak boyu daha uzun görülebilir. Kalçaları ortaya çıkaracağı için kilolu kişilere skinny jeanlar çok önerilmez. Moda açısından da daha güzel görünmek için büyük bedene sahip kişiler bunlara dikkat etmelidir.

 

 

Similar Posts