Hamilelikte Vücut Bakımı

Her anne çocuk sahibi olmak ister. Fakat gebelik sırasında birçok adayda fiziksel olarak vücutlarında birçok değişiklik gözlenir. Çoğu anne adayı bu durumdan çok etkilenir ve moral olarak düşük seviyelere inebilir. Çünkü kadın için her zaman görünüş çok önemlidir. 

Hamilelikte Vücut Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir

Kadınlarda hamilelik sürecinde hızlıca bir değişim gözlemlenir. Anne olacak bireyin kilo alması dışında bazı hormonal faktörlerden dolayı vücudunun her yeri bu durumdan etkilenmektedir. Anne adayları bu durumdan endişe ederler fakat uzmanlar bu durumun önüne geçmek için bazı çözüm önerileri sunmuşlardır.

Gebelikte Vücut Bakımı İçin Ne Yapmak Gereklidir

Epilasyon

İğneli epilasyon güvenlik konusunda pek araştırma yapılmayan bir yöntemdir. Bunu yapmadan önce gebe kadınlar bir uzmana başvurmalı ve uzman kontrolünde bu bakıma ihtiyaç duymalıdır. Lazer epilasyonda iğneli epilasyon gibi güvenliği test edilmemiş bir yöntemdir. Uzmanlar bu konuda pek fazla araştırma yapılmadığından dolayı bu tür epilasyonlardan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunmuştur.

Hamilelikte cilt eskiye oranla daha fazla hassas olduğu için ağda kullanımında vücut farklı bir reaksiyon gösterebilir. Bu durumda ağda kullanmadan önce ve sonra mutlaka rahatlatıcı solüsyon kullanılmasında fayda vardır. Tüy dökücü kremler kimyasal maddelerden içerdiklerinden dolayı uzmanlar tarafından pek fazla önerilmemektedir. Uygulanması en kolay ve rahat olan jilet kullanımında dikkat edilmeli ve eşinizden yardım almalısınız. Vücudu nemlendirici kremler kullanarak vücudu bu konuda rahatlatabilirsiniz.

Banyo

Ter bezlerinin normalden daha fazla aktif olduğundan dolayı gebelik döneminde sıklıkla duşun tercih edilmesi gerekmektedir. Suyun 36 – 38 derece arasında olmasına özen gösteriniz. Kanama riskinden dolayı banyo süresinin 15 dakikayı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Suyun aşırı soğuk ve sıcak olmamasına dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Göğüs sarkmalarının önüne geçmek için göğüslerinizi günde 1-2 defa soğuk suyla yıkayınız ve suyun çok soğuk olmamasına dikkat ediniz.

Similar Posts