|

Kanserde Erken Teşhisin Önemi

Türkiye’de kanser vakaları artmaktadır. Bu nedenle bu konuda bilinçli olunması ve belirtilerin başladığının fark edilmesiyle tedaviye başlanmasının ölüm oranlarını azalttığını uzman hekimlerce vurgulanmaktadır.

Kanserli Hücreler

Sağlıklı insan vücudunda hücreler büyür çoğalır ve bir süre sonra yok olurlar. Kanserli hücreler ise sağlıksız bir şekilde büyümeye devam etmekte ve çoğalmaktadırlar. Bağışıklık sistemi devreye girerek sağlıksız hücreleri yok etmeye çalışmaktadır. Bağışıklık sisteminin yok edemediği durumlarda ise kanser hücreleri hızla yayılmaya devam etmektedir.

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin oluşumuna neden olan etmenler net bir şekilde ifade edilememektedir. Sağlık alanında yapılan çalışmalar devam etmesine rağmen bu konuda henüz kesin buldular bulunmamaktadır. Genetik olabileceği gibi dış etmenler nedeniyle de kanser vakaları görülmektedir. Stres, aşırı uykusuzluk, yorgunluk gibi durumların sürekli hale gelmesiyle insan vücudunun bağışıklık sisteminin de istenilen gibi çalışamaması da kanser vakalarının oluşmasında etmen olabildiği vurgulanmaktadır.

Her kanser için özel belirtiler olabileceği gibi genel olarak yaygın belirteler de bulunmaktır. Bu belirtilerin bilinmesi ve kişinin öncelikle kendini vücudunu tanıması erken teşhis için önemlidir.

-Özellikle meme kanseri gibi türlerde ele gelen kitlelerin olması,
-Cilt kanseri gibi kanser türlerinde ciltte lekelerin oluşması,
-Dudak, el ve vücudun belirli bölgelerinde iyileşmeyen yaraların oluşması,
-Nedensiz kilo verilmesi,
-Sürekli Olarak halsizlik durumunun devam etmesi,
-Düşmeyen ateş durumunun sıklıkla yaşanması,

Prostat kanseri ya da kolon kanseri türlerinin en belirgin özellikleri de sık idrara çıkma istediği ve dışkılamada kan görülmesi gibi belirtiler kanserin işareti olabilmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birden fazlasının görülmesi halinde hekim kontrolünden geçmek gerekir.
Kanserin en kurtarıcı özelliği erken teşhisin yapılmasıdır. Erken teşhis tedaviye biran önce başlanması anlamına gelirken kanserden kurtulma oranları da %35’lerden %80’lere çıkmaktadır.

Similar Posts