Meme Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri nedir? Meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile meydana gelen tümörlü oluşumdur. Bu tümörlü hücrelerin başka organlara yayılma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden meme kanserinde erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarla sıklıkla görülmektedir ancak her yaştaki kadın da görülme olasılığı da vardır.

Belirtileri;

Memede oluşan kistler

En belirgin belirtiler arasında memede oluşan kistleri gösterebiliriz. Ancak bu kistler genellikle memenin iyi huylu tümörleridir. Her yaştaki kadın da bu kistler görülebilir. Bu durumu fark ettiğinizde  uzman bir doktora giderek detaylı bir muayene olmanız gerekir. İğne ile kistin içindeki sıvı alınarak incelemesi yapılır ve gerekli görülen tedavi uygulanır.

Memede oluşan katı kitle

Meme içerisinde oluşan katı kitleleri kistlerden ayıran özellik içlerinde sıvı bulundurmamasıdır. Kitlelerin içi farklı hücrelerle doludur ve katı formdadır. Kistlere göre kanserli hücre taşıma olasılığı daha yüksektir. Bir uzman tarafından mamografi ve ultrason cihazları ile bakılmalıdır. Ancak kanser teşhisi koymak için bu yöntem tek başına yeterli olmaz. Sonuçlarına göre eğer kanser şüphesi varsa kitleden bir parça alınarak patolojik inceleme yapılır ve kesin teşhis konulur.

Meme derisinde kalınlaşma, şişme ve renk değişikliği

Meme de kist ve kitleler oluşmadan direk olarak meme derisinde oluşan bazı değişikler de meme kanseri belirtisi olarak kabul edilebilir. Meme derisinde oluşan selülit benzeri yapılar, kızarıklık, şişme ve derinin kalınlaşması gibi belirtiler de meme kanseri belirtisi olabilir. Bu durumların herhangi biriyle karşılaştığınızda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Meme başındaki değişimler

Meme başındaki yapısal değişimler de meme kanseri belirtisi sayılabiliyor. Meme başının içeri çekilmesi, meme başında kızarıklık, meme başında oluşan yaralar, meme başlarının pozisyonlarının değişikliği ve meme başından akıntı gelmesi gibi durumlar meme kanseri belirtileri olabilir. Meme başından gelen akıntı kişi emzirmese bile normal karşılanabilir çünkü hormonal değişimler sonucudur. Eğer sarı veya yeşil arası bir renkte akıntı geliyorsa normal bir durum olabilir. Ancak akıntının rengi kahverengi, siyah, kan rengi ve şeffaf su gibi bir akıntı geliyorsa mutlaka bu akıntının incelenmesi gerekir.

Koltuk altında oluşan kitle

Koltuk altında ele gelen bir kitle varsa bu birçok nedenden dolayı büyüyen bir lenf bezi olabilir. Ancak meme kanserinin bir belirtisi olarak da kabul edilir. Böyle bir kitleyle karşılaştığınızda muayene olmanızda büyük fayda var.

Sağlıklı Günler

Similar Posts