|

Sağlıklı Vücut İçin Egzersizin Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürmek herkesin hayalidir. Son dönemlerde özellikle kanser vakalarının artmasıyla sağlık alanında yapılan tüm söyleşilerde ve yazılı basında yer alan makalelerde bahsedilen konu egzersizdir. Hareketsiz bir yaşamın sağlık üzerine olumsuz etkileri sürekli olarak vurgulanırken yaşa uygun egzersiz yapılmasının sağlığa faydalı olduğunun da altı çizilmektedir. Bu nedenle spora başlamadan önce uzman bir hekimden görüş alınması gerekir.

Spor Yapmanızın Ruhsal Faydaları Nelerdir?

Fizyolojik anlamda spor yapmanın birçok faydası bulunmaktadır. Spor yapmak fizyolojik açıdan sağlık için önemli olduğu kadar ruhsal sağlığı da olumlu etkilemektedir. Her gün ya da belirli aralıklarla yapılan sporla kişiler daha olumlu bir bakış açısıyla hayata başladıkları uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Spor salonlarında ya da dış mekanlarda yapılan spor sayesinde bireyler sosyalleşmektedir. Özellikle son yapılan araştırmalarda sporun beynin pozitif düşünce üretmesi konusunda çalıştığını da göstermektedir. Endorfin hormonunun aşırı salgılanmasıyla bu gerçekleşmektedir.

Spor yaparak forma giren kadınlar ve erkeklerin kendilerine olan özgüvenleri geri gelmektedir. Bu da hem sosyal yaşamda hem de iş hayatında daha başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Kilo verme konusunda da sporun katkıları göz ardı edilemez. Kilo veren kadın ve erkek psikolojik anlamda da verdiği kilolar kadar rahatlamaktadır. Gün içinde yaşanılan stresi azaltmaktadır. Düzenli spor yapan kişilerin stresle daha kolay başa çıktıkları ifade edilmektedir. Bu sayede iş hayatının tüm zorluklarıyla başa çıkabilmektesiniz.

Sporun Fizikken Faydaları Nelerdir?

Sporun ruhsal açıdan faydalarının yanı sıra tıp anlamında da birçok hastalığın oluşmasının önüne geçtiği ifade edilmektedir. Özellikle kan şekerinin dengede kalmasını sağlayarak en yaygın görülen tip2 diyabet hastalığının oluşmasını engellemektedir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin dengede kalmasını sağlar. Vücuttaki yağ oranını azaltır bu da organ yağlanmaları ve özellikle kalp krizlerinin önüne geçilmesinde ciddi fayda anlamını taşımaktadır.

Similar Posts