|

Şok Diyetler

En Etkili Diyetler

Kilolu olsun ya da olmasın her insanın bir dönem yapmış olduğu diyetler vardır. Bu diyetler sayesinde kendini istediği formlu hale getirmeye çalışmıştır. Ancak diyet yapılırken bir düzene girilmeli ve aksatılmadan günlük olarak yapılmalıdır. Diyet bir anlamda insana düzeli ve sağlıklı beslenmeyi aşılamak için uygulanır. İnsanlar uyguladıkları diyeti tamamladıktan sonra da kendilerine bunu amaç edinerek beslenmelerine dikkat ederek yaşamlarını sürdürmelidir. Dünya’da da birçok insanı şok edici şekilde etkili bir şekilde forma sokan diyetler isim yapmışlardır.

Akdeniz diyeti

Etkileşim olarak Girit adası ve İtalya’nın güneyinden esinlenen bu diyet Dünya’da en popüler diyetler arasında yer alır ve başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir. Çünkü bu diyette çok fazla kısıtlama olmadan düzenli beslenme esas alınmaktadır. Akdeniz diyeti içerisinde tüketilen besinler; bol miktarda balık, belirli düzeyde kırmızı et, yoğurt, peynir, bolca zeytinyağı, sebze, meyve ve tahıl yer almaktadır. Bunların kişiye özel düzenlenmesi ile diyet gerçekleşmekte ve etkili sonuçlar alınmaktadır.

Çiğ gıda diyeti

Bu diyeti yapan kişiler beslenmelerine hayvansal ürünleri katmadan bunu gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Organik olarak bitkisel yapılı işlenmemiş çiğ ürünleri tüketmek ile diyetlerini sürdürmektedirler. Sürdürülen diyette gıdaların çoğu pişirilmeden tüketilmeye çalışılmaktadır.

Vegan diyeti

Farklı bir düşünce yapısı ile beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışan bu kişiler hayatlarında ve diyetlerinde süt ve süt ürünleri, bal ve yumurta dışında hayvansal ürün tüketmeden yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Veganlar için en fazla tercih edilen lakto ovo vejetaryenlik diyetidir. Yapılan incelemelere göre de vejetaryenlik yapısında olan kişilerin daha sağlıklı, daha formda vücutlara sahip oldukları gözler önüne serilmiştir.

Alan diyeti

Diyet boyunca beslenme alışkanlığı bozulmadan düzene sokulması ve zayıflanabileceğini hedefleyen Dr. Barry Spears tarafından ortaya konulan bu diyette, prensip olarak % 40 karbonhidrat, % 30 yağ ve yine % 30 protein tüketimine uyulması şeklinde diyet programı düzenlenmektedir. Kilo vermekte karbonhidratın normalde az olması düşünülmesi yanında bu karbonhidrat değerinin karşılanması lifli ürünler ve meyvelerden alınması üzerine kurulmuştur. Belirtildiği gibi kalori seviyesi düşürülmeden yapılan diyete amaç düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılarak forma girilmesidir.

Atkins diyeti

Kardiyolog Robert Atkins tarafından insanlara sunulan bu diyette vücuttaki insülin oranının düzene sokulması amacına göre yapılmıştır. Vücuda karbonhidrat girdiğinde insülin oranın anlık değişimlere sebep olmaktadır ve insanlarda aç olmadıkları halde yeme isteği uyandırmaktadır. Bunun düzenli seviye getirilmesi için yapılan diyette protein alımının az olması nedeni ile de tepkiler görmektedir.

Sağlıklı Ve Mutlu Günler Dilerim…

Similar Posts