Yabancı Sınırlaması Doğru Mu?

 

Yabancı Sınırlaması Nedir?

Yabancı sınırlaması Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen, bir takımın bünyesinde ya da sahaya kaç yabancı oyuncu sürebileceğini belirleyen bir sınırlamadır.

Yabancı Sınırlaması Doğru Mu?

Spor denilince akla ilk gelen, spor dallarının başında yer alan futbol için ülkemizde son zamanlarda yabancı sınırlaması ile ilgili yaşanan bir tartışma var. Bu tartışmanın temelinde bir takımın ne kadar yabancı oyuncuyu kadrosunda bulundurabileceği ya da kaçını oynatabileceği ile ilgili. Aslında bu uygulamanın doğru olup olmadığı ile ilgili farklı görüşler var. Bazı spor yorumcu ve teknik direktörlere göre bu uygulama ülke de genç oyuncuların önünü kesiyor. Aslında kuvvetli olan tarafında yani sınırlamaya karşı olanların birleştiği ortak nokta da burası. Özellikle grup aşamasında Dünya kupasından elenip Rusya’ya 2018 Dünya kupası vizesi alamayan ve başarısız bir performans sergileyen milli takım bu tartışmayı biraz daha alevlendirdi diyebiliriz. Milli takımda yeterince yetenekli futbolcu olmadığını ve bunun sebebinin de yabancı sınırlaması olduğunu düşünenler bu uygulamaya karşı çıkmalarına sebep olarak bunu gösteriyor. Tartışmanın diğer tarafında olan spor yazarı ve yorumcular ise bu fikre katılmıyor. Aslında ülkede yetenekli birçok oyuncu olduğunu sadece yanlış politika yüzünden bunların keşfedilmediği savunuluyor. Ayrıca milli takım başarısızlıklarının yabancı sınırlaması ile bir alakası olmadığını, bunun tamamen oyuncular ve teknik direktörden kaynaklandığı düşünülüyor. Bununla birlikte yabancı sınırlaması ülke futbolunu geliştirdiği fikri benimsenmekte. Kaliteli yabancı oyuncuların Türkiye liginde boy göstermesi, hem lig kalitesini yükseltip dünya da ki Futbol severler için cezbedici bir hal almakta hem de ülkenin geleceği olan genç futbolculara örnek olmaktadırlar deniliyor. Öte yandan Almanya, Portekiz, Hollanda, İngiltere, gibi futbolu marka haline gelmiş ülkelerin yabancı sınırlamasını kendi liglerinde bulundurmaması ülke başarısı ile sınırlama arasında herhangi bir ilgi ve alakanın olmadığı savunuluyor?

Yabancı sınırlamasında son durum ne?

Bu sezon Galatasaray’ın lig maçında saha da on bir yabancı oyuncu sürmesi lig tarihinde bir ilkin yaşanmasına sebep oldu. Gündemde olan sistemin değiştirileceği iddiaları ise halen bitmiş değil.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktığı bir spor programında her hangi bir değişikliğin söz konu olmadığını, mevcut sistemle ligin devam edeceğini söyledi.

Similar Posts