|

Tatlı Kriziyle Nasıl Başa Çıkılır?


Tatlı Krizine Girme Nedenleri  Tatlı krizi denilen, çikolata ya da aşırı şekerli gıdalar yeme isteğinin birçok nedeni olabilir. Bunların başında vücudunuzun şekere olan bağımlılığı gelir. Sürekli tatlı gıdalar tükettiğiniz zaman sigara ya da alkole olan bağımlılık gibi şekere de bağımlı hale gelirsiniz.  Tatlı krizinin diğer önemli bir nedeni de düzensiz beslenme dolayısıyla kan şekerinin düşmesidir. Kan şekeriniz düştüğü zaman tatlı yeme isteğiniz artar. Ayrıca kan şekerinizi çok yükseltecek gıdalar yediğiniz zamanda vücut tepki vererek kan şekerini çabucak düşürür bu da tatlıyı yedikçe yiyesiniz gelmesine neden olur. Düzenli su içmediğiniz ve vücudu uzun süre susuz bıraktığınız zamanda beyin bunu tatlı isteği olarak algılayabilir. 
  Hayatınızdaki psikolojik etmenlerin, bir kadın olarak yaşadığınız duygusal hallerinde tatlıya olan isteğinizi artırmada rolü vardır. Çünkü tatlı yediğiniz zaman beyniniz size mutluluk veren bir takım hormonlar salgılar. Bu yüzden kendinizi mutsuz hissettiğinizde, stresli olduğunuzda ve regl döneminde tatlı yeme isteği artar. Bazı vitaminlerin ve minerallerin eksik olması durumunda, bağırsak parazitleri gibi bir takım hastalıkların olması durumunda da tatlı yeme isteği artar. Ayrıca yeterli karbonhidrat almazsanız yani ekmek, pilav, çorba, makarna gibi besinleri
tüketmezseniz vücudunuz bu karbonhidrat eksikliğini tatlıyla gidermeye çalışacaktır.  Tatlı Kriziyle Nasıl Baş Edilir?   Tatlı krizleriyle başa çıkmak sanıldığı kadar zor değildir, hayatınızı yeme içme alışkanlıkları ve sağlıklı gıdalara yönelme açısından belli bir düzene koyduğunuz zaman tatlı yeme isteğiniz kendiliğinden azalmaya başlayacaktır.

– Kendinizi aç bırakmayın. Ana öğünlerin arasına 3’er saat aralıklarla ara öğünler ekleyin, böylelikle kan şekerinizin belli bir seviyede kalmasını sağlarsınız.

Ara öğünlerde meyveyi tek başına tüketmeyin; yanında protein içeren süt, yoğurt, fındık, badem gibi besinlerle bir arada tüketin ki kan şekeriniz aniden yükselmesin.

– Kendinizi uykusuz ve yorgun bırakmayın.

– Tatlıya alternatif oluşturan hurma, kuru meyveler gibi sağlıklı yiyecekler tercih edin. Tarçının da tatlı isteğini azalttığı bilinmektedir.

– Canınız tatlı çektiği anda kendinize başka uğraşlar bulabilirsiniz. Eğer durum ciddiyse ve bunlarla önleyemiyorsanız bir doktora başvurup destek almayı ihmal etmeyin.

Similar Posts